Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
05/12/2019 - 21:00

Gdzie spędzić sylwestra? W pałacu Goetzów. To idealne miejsce na sylwestrową noc

Arcyksiążęta, prezydenci, premierzy… lista osób, które gościły w Pałacu Goetzów za życia jego fundatorów jest imponująca. W tej luksusowej rezydencji, zaprojektowanej i stylowo urządzonej przez wiedeńskich mistrzów skupiało się życie kulturalne i towarzyskie.


Fundator wybudowanego w 1898 roku Pałacu i właściciel Okocimskiego Browaru – Jan Albin Goetz Okocimski to postać nietuzinkowa: filantrop, humanista, polityk, wierny swoim przekonaniom i podążający za swoimi pasjami. Tytuł barona nadał mu sam cesarz Franciszek Józef. Niemiecki tytuł nie przeszkadzał mu czuć się Polakiem, a w jego herbie znalazł się polski orzeł i snopek zboża.

Z dokładnością i rozmachem podchodził do każdego biznesu – stworzył potężne i nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwo, zatrudniające ponad 700 pracowników. Pośród 243 browarów, istniejących w Polsce w roku 1922, browar okocimski był największym. Nie darmo więc Jana Goetza nazywano Królem Piwa. Kiedy w 1901 r. do browaru wtargnęli socjaliści z żądaniem pieniędzy, jeden z pracowników zasłonił go własnym ciałem przed zamachem – ten heroiczny akt świadczy o tym, jak ceniony przez prostych ludzi był ten magnat.

W swojej politycznej działalności Jan Goetz był członkiem Stronnictwa Stańczyków, stanął na czele Koła Polskiego w Parlamencie Wiedeńskim dobrze nim kierując.


Świat stworzony przez Goetzów był rodzajem cudu pośrodku galicyjskiej biedy. Goetzowie skupiali wokół własnej firmy przedstawicieli różnych środowisk, edukując ich w działalności przemysłowej. Ten kapitał wiedzy docenić można było w niepodległej Polsce, która potrzebowała kadr do zarządzania odradzającym się przemysłem. Prezydent II RP Ignacy Mościcki oddał honory rodzinie Goetzów przyjmując ich zaproszenie do Pałacu.

W swoim bogatym filantropijnym dorobku rodzina Goetzów mogła pochwalić się finansowym wsparciem wielu lokalnych instytucji użytku publicznego i dziedzictwa narodowego. Uczestniczyli bowiem w wykupie Wawelu od Austriaków, budowie Teatru Słowackiego i pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim rynku oraz tworzeniu Targów Poznańskich.

W czasach świetności w pałacu organizowane były wystawne bale z okazji rodzinnych i narodowych wydarzeń. Wraz z wybuchem II wojny światowej, Goetzowie odcinając się od niemieckich korzeni
musieli opuścić pałac, by nigdy do niego już nie wrócić.

W czasie wojny bogaty w dzieła sztuki pałac został splądrowany, a jego bogactwa skradzione i wywiezione. Na podstawie dekretu PKWN o reformie rolnej z 6 września 1944 roku, dobra Goetzów przejęło państwo. Upaństwowiony pałac został oddany na budynek szkoły, a po przeniesieniu szkoły w 2002 roku stał pusty, zapomniany i niszczejący.

Kosztowne i skomplikowane remonty, dbałość o przywrócenie detali, które zachwycały w czasach świetności oraz wymagania wobec zabytku, niejednokrotnie determinowały zmiany w harmonogramie prac remontowych. Jednak krok po kroku Pałac Goetzów wracał do swojej świetności.

I tak oto, po długim okresie oczekiwania, odnowiony i odremontowany z niezwykłą starannością Pałac Goetz na nowo zachwyca swoim pięknem. Magia miejsca stwarza niepowtarzalne tło do wszelkiego rodzaju wydarzeń klnych (koncerty, wernisaże). Jest też wymarzonym obiektem na przyjęcie na najwyższym poziomie.

Informacje o balu sylwestrowym: www.palacgoetz.pl

Baśniowy Pałac Goetzów to idealne miejsce na sylwestra!
Pałac Goetz zachwyca i stwarza niepowtarzalne tło do wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Jest też wymarzonym obiektem na przyjęcie na najwyższym poziomie.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)