Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
09/06/2020 - 12:50

Piękne! Widzieliście takie rumiankowe pole? [ZDJĘCIA]

Dosłownie zapiera dech. Widzieliście takie morze przepięknych rumianków? Taki kwietny pejzaż jest w dzisiejszych czasach rzadkością. A wszystko całkiem blisko.

Gdzie jest taka oszałamiająca łąka pełna rumianków? Uwieczniła je na przepięknych zdjęciach nasza czytelniczka – pani Małgosia. Nie, nie. Nie zdradzimy tego miejsca. Zapewniamy, że ono istnieje nieopodal Nowego Sącza.

Rumianek jest jedną z najbardziej pospolitych i rozpoznawalnych roślin w Polsce. Dla jednych jest ona zwykłym chwastem, ale dla większości osób jest znakomitym lekiem.

Czy na tej łące rośnie rumianek leczniczy czy mylony z nim rumianek psi? Na ten temat musiałby wypowiedzieć się już jakiś biolog, albo osoba zajmująca się ziołolecznictwem. Rumianek psi jest rośliną ozdobną. Kwitnie od czerwca do września. Dawniej wykorzystywana była jako roślina lecznicza. Rumianek leczniczy jest znakomitym lekarstwem.

W ziołolecznictwie znaczenie mają jego koszyczki. Zbiera się je w początkowym okresie kwitnienia. Można robić z nich lecznicze napary, herbaty, maści, nalewki, okłady oraz płukanki.

Rumianek ma działanie przeciwzapalne, przeciwwrzodowe, przeciwcukrzycowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, regeneruje skórę, pomaga w leczeniu hemoroidów. Jest nawet wykorzystywany w eksperymentach kulinarnych.

[email protected], fot. Czytelniczka.

Szok! Widzieliście takie rumiankowe pole
Dosłownie zapiera dech. Widzieliście takie morze przepięknych rumianków. Taki kwietny pejzaż jest w dzisiejszych czasach rzadkością.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)