Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
24/09/2023 - 13:50

Piwniczna-Zdrój: co za widok! Aż ciarki przechodzą! Wiecie, czyje to jaja?

Te zdjęcia obiegły już media ogólnopolskie. Nadleśnictwo Piwniczna-Zdrój umieściło na swoim profilu na Facebooku najpierw fotki kilkudziesięciu jaj zaskrońca a potem te, na których już widać młode osobniki zaraz po wylęgu.

To fantastyczny widok, bo zaskrońce to jedni z cenniejszych mieszkańców naszych lasów. Przypomnijmy, że samica składa zazwyczaj od 9 do 40 jaj a młode wylęgają się po około dwóch miesiąca i mają po ok. 15 cm choć same jaja mierzą 23-30 mm. Co ciekawe – młode po wylęgu są od razu zupełnie samodzielne. Kolejna ciekawostka jest taka, że zaskrońce żyją nawet 15 lat! 

Żmija czy zaskroniec? Jak je odróżnić? Przyjrzyjcie się zdjęciom

Przypomnijmy też, że zaskroniec to chyba najczęstszy gość naszych posesji. I jest całkowicie niegroźny dla człowieka! Nie jest bowiem jadowity. Ma wyraźnie wyodrębnioną głowę a na niej zazwyczaj widać charakterystyczne żółte plamy na skroniach podkreślone czarnym obrzeżem. Ciało zaskrońca ma oliwkowozielony kolor z białym podbrzuszem poprzecinanym poprzecznymi, czarnymi paskami. ([email protected] Fot.: Facebook/Nadleśnictwo Piwniczna Adam Badylak) © Materiał chroniony prawem autorskim
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu