Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
19/09/2020 - 22:15

Podróże na weekend za granicę. Dokąd nie polecimy?

Chociaż wakacje już się skończyły, weekendowy wypad za granicę może być dobrym sposobem na przypomnienie sobie kanikułowej sielanki. Wrzesień to też odpowiedni czas na podróżowanie do popularnych miejsc turystycznych by uniknąć sezonowych tłumów. W tym roku jednak nie polecimy wszędzie. Sprawdź, którzy sąsiedzi nie wpuszczą nas do siebie.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Republika Słowacka opublikowała listę krajów najbardziej zagrożonych epidemią koronawirusa. Znalazła się na niej m.in. Hiszpania, Ukraina, Belgia, Chorwacja, Francja, Holandia, a od kilku dni również Republika Czeska. Osoby przebywające w ciągu ostatnich 14 dni na terenie tych krajów muszą przedstawić negatywny wynik na obecność koronawirusa lub pozostawać w samoizolacji domowej. Polska aktualnie nie znajduje się na tej liście i możemy śmiało odwiedzić np. Bratysławę.

Czytaj także: Co Słowacka Stara Lubownia ma wspólnego z bitwą o japońską wyspę Iwo Jima?

Praga (Czechy) Most Św. Karola. Fot. Sądeczanin

Polacy mogą też swobodnie podróżować do Republiki Czeskiej. Najpopularniejszym kierunkiem wśród turystów wciąż pozostaje stolica tego kraju - Praga. Polski rząd zaleca jednak zachować ostrożność w trakcie podróży oraz przypomina, że w Czechach obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust w zamkniętych przestrzeniach publicznych.

Od 14 września Polacy mogą też podróżować na Litwę bez obowiązku wykonywania testów na obecność koronawirusa oraz bez przymusowej kwarantanny po przyjeździe. Stolica Litwy, Wilno, może być więc kolejną propozycją na weekendowy wypad. Na Łotwie oraz Estonii wciąż obowiązuje dwutygodniowa samoizolacja dla podróżujących z Polski lub wykonanie testów na COVID-19.

Sprawdź: Gdzie wprowadzono zakaz lotów?

Wurdzburg, miasto w Niemczech. Fot. Sądeczanin

Do naszego zachodniego sąsiada możemy jednak pojechać bez żadnych ograniczeń. Według informacji na stronach rządowych po przyjeździe do Niemiec z Polski nie ma obowiązku udania się na kwarantannę lub wykonywania testów na COVID-19. Nie tylko Berlin, ale i inne niemieckie miasta jak Frankfurt czy Monachium stoją więc przed turystami otworem.

Francja i Hiszpania to dwa bardzo popularne kierunki podróży polskich turystów. Według nowego rozporządzenia rządu, loty do tych państw nie będą się jednak odbywać. Zakaz ten będzie obowiązuje na razie do 29 września. Nie odwiedzimy więc romantycznego Paryża czy rozgrzanych ulic Barcelony lub Madrytu.

Ci, którzy obawiają się zagranicznych wycieczek na naszym portalu znajdą wiele propozycji ciekawych podróży po regionie. Sądecczyzna również ma wiele do zaoferowania jeśli chodzi o walory krajobrazowe ale i zabytki. (PSDziękujemy za przesłanie błędu