Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
15/05/2020 - 14:35

Ponad 230 tysięcy dotacji dla jednostek OSP z Korzennej! Strażacy kupią nowy wóz

Na sesji radni podjęli uchwały dotyczące udzielenia pomocy finansowej jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasiennej, Janczowej, Lipnicy Wielkiej, Siedlcach, Wojnarowej, Korzennej-Centrum i w Mogilnie. Wszystkie jednostki otrzymały po 4 tysiące zł, z wyjątkiem dwóch ostatnich, dla których przewidziano znacznie wyższe dofinansowanie. Skąd ta różnica?

Ochotnicza Straż Pożarna w Korzennej-Centrum otrzyma od gminy aż 16 tysięcy zł. Dotacja ma związek z planowanym zakupem samochodu. Jak wynika z uzasadnienia do uchwały rady gminy, ma to być specjalny pojazd używany podczas akcji niewymagających dużego zaplecza technicznego, który znacznie ułatwi strażakom wykonywanie obowiązków.

Największe dofinansowanie zostało przewidziane dla jednostki OSP w Mogilnie. Ogromna suma, bo aż 200 tysięcy zł, zostanie przekazana na zakup wozu strażackiego. Dlaczego? Obecnie strażacy korzystają z 40-letniego pojazdu niemieckiej marki Magirus-Deutz. Ponieważ całkowity koszt nowego wozu przekracza kwotę 750 tysięcy zł, zarząd OSP wystąpił z wnioskiem o częściowe sfinansowanie jego zakupu. Sama jednostka zamierza przeznaczyć na ten cel 50 tysięcy złotych. Pozostała kwota (500 tysięcy zł) zostanie pokryta z dotacji Państwowej Straży Pożarnej.

Czytaj także: Korzenna: klamka zapadła. Gmina pomoże przedsiębiorcom. Jaki formularz wypełnić?

Radni jednogłośnie opowiedzieli się za wsparciem finansowym. Decyzja była podyktowana koniecznością zapewnienia przez gminę gotowości bojowej jednostkom ochotniczych straży pożarnych działającym na jej terenie. Tylko w przypadku jednostki z Korzennej-Centrum liczba głosów za wyniosła 14, a nie 15 - jak to było w przypadku pozostałych uchwał. 

[email protected], fot. ilustracyjneDziękujemy za przesłanie błędu