Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
03/02/2022 - 09:10

Pora na DVB-T2. Sprawdź, jak zmieni się standard odbioru telewizji

Już od 23 maja w Małopolsce telewizja satelitarna przejdzie na standard DVB-T2. Niektóre telewizory już go obsługują. Dla wielu osób będzie to jednak oznaczało konieczność kupna nowego dekodera. Nie wiecie czy Wasz odbiornik „da radę”? Wyjaśniamy, jakie wymagania musi spełnić.

Do zmian standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce dojdzie w II kwartale 2022 roku. (w Małopolsce nastąpi to 23 maja). Od tej chwili kodowanie obrazu będzie zgodne ze standardem HEVC. Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz, będą w stanie poprawnie odbierać programy telewizyjne.

Co to oznacza dla odbiorców? Czy będą zmuszeni do wymiany swojego sprzętu na nowszy i jakie poniosą przy tym koszty? Kilka miesięcy temu zapytaliśmy o to ekspertów z Regionalnej Telewizji Kablowej z Nowego Sącza.

- Zdecydowana większość  telewizorów i dekoderów produkowanych w ciągu kilku ostatnich lat posiada standard DVBT2. Do starszych modeli trzeba będzie dokupić dekoder z tym standardem. Jego koszt to około 100 zł – odpowiedzieli.

Dzięki zmianom obejrzymy więcej programów, w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Wszystkie będą nadawane w standardzie HD. Co ciekawe rząd przyjął niedawno projekt ustawy wprowadzający świadczenia w wysokości 100 zł, które pozwoli na dofinansowanie zakupu odpowiedniego dekodera. Będzie go można złożyć za pomocą platformy gov.pl oraz dzięki Poczcie Polskiej.

Dodajmy, że nie ma potrzeby zmiany anteny. Aby sprawdzić czy nasz telewizor posiada standard  DVB-T2/H.265/HEVC wystarczy zajrzeć do jego instrukcji obsługi. Jeśli jednak jest stosunkowo nowy, nie powinniśmy się o to martwić. Kupując nowy, warto zapytać sprzedawcę czy będzie odbierał standard DVB-T2.

- Telewizja naziemna w nowym wydaniu przyniesie widzom duży skok w jakości obrazu i dźwięku. Swoje ulubione programy będą mogli zobaczyć w jakości High Definition (HD), a jeśli dysponują odpowiednim telewizorem, nawet w Ultra HD (4K). Nowych doznań dostarczać będzie również przestrzenny dźwięk w formacie Dolby AC-4 – czytamy na rządowej stronie internetowej. ([email protected], fot.: Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu