Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
07/02/2020 - 10:35

Porady prawne: chcesz zmienić wysokość alimentów? To proste!

Rodzice zawsze powinni wspierać swoje dzieci. Dotyczy to także aspektu finansowego. Ustalone wyrokiem sądu alimenty nie są jednak przyznawane na zawsze. Wyjaśniamy, jak skutecznie wywalczyć zmianę zasądzonych alimentów, gdy nie przysługują nam już żadne środki odwoławcze.

W polskim prawie istnieje możliwość zmiany wysokości zasądzonych alimentów w razie pojawienia się nowych okoliczności związanych z potrzebami osoby uprawnionej do ich otrzymywania, a także możliwościami zarobkowymi osoby zobowiązanej do ich zapłaty. 

Podwyższenia kwoty alimentów można domagać się między innymi jeśli zwiększą się potrzeby dziecka, czyli np. dziecko rozpocznie naukę w szkole podstawowej i pojawi się konieczność zakupu pomocy naukowych oraz przywożenia i odbierania dziecka ze szkoły. Może to być także przypadek zachorowania, które generuje potrzebę kupowania leków i częstych wizyt u lekarza.

Z drugiej strony podwyższenia alimentów można domagać się, kiedy zwiększą się możliwości zarobkowe tego, kto je płaci, a więc np. zobowiązany do łożenia alimentów ojciec dostanie lepszą pracę, która będzie wiązała się z podwyżką, otrzyma spadek po zmarłych rodzicach, w skład którego wchodził spory majątek, albo otrzyma wartościową darowiznę. 

Zobacz też: Kocha, nie kocha... Intercyza to brak zaufania? A może zwyczajnie się opłaca?

Przesłanką do obniżenia kwoty alimentów jest – analogicznie – zmniejszenie potrzeb dziecka, czyli przykładowo ustanie konieczności leczenia albo zakończenie nauki w szkole, a także możliwość samodzielnego utrzymywania się córki lub syna wskutek podjęcia pracy, a z drugiej strony zmniejszenie możliwości zarobkowych zobowiązanego. W praktyce najczęściej są to przypadki nagłej utraty pracy, znacznego obniżenia wynagrodzenia, choroby bądź powstania nowego obowiązku alimentacyjnego, na rzecz innego dziecka, a nawet rodziców osoby zobowiązanej, którzy wymagają pomocy i wsparcia finansowego.

Czytaj także: Pierwsze spotkanie z adwokatem. Jak się przygotować?

Możliwości jest naprawdę wiele. Przedstawione powyżej sytuacje mają jedynie przykładowy charakter. Jeśli istnieją okoliczności uprawniające do żądania podwyższenia lub obniżenia alimentów, należy przygotować pozew, który składa się do sądu rejonowego. W uzasadnieniu pozwu należy przedstawić swoje aktualne możliwości zarobkowe i sytuację materialną oraz wykazać zmiany, jakie zaszły od chwili wydania poprzedniego wyroku dotyczącego wysokości alimentów.

Pozew można napisać samodzielnie albo skorzystać z pomocy prawnika. Jeśli rzeczywiście doszło do zmiany okoliczności, istnieje duża szansa na to, że sąd przychyli się do żądania obniżenia bądź podwyższenia poprzednio zasądzonych alimentów. Warto spróbować.

[email protected], fot. pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu