Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
18/02/2020 - 12:05

Porady prawne: lepszy rozwód czy separacja? Co przyniesie więcej korzyści?

Kłopotów małżeńskich nie mają tylko single. Wiele osób zastanawia się, które rozwiązanie wybrać - rozwód czy separację? Każde z nich ma swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji mającej wpływ na dalsze życie.

Potocznie separacja jest rozumiana jako rozstanie małżonków. Warto jednak wiedzieć, że na gruncie prawa rodzinnego i opiekuńczego separacja jest orzekana tylko z konkretnych, wskazanych w przepisach powodów. I tak, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego można żądać, aby sąd orzekł separację. Orzeczenie separacji jest prostsze, ponieważ przed sądem nie trzeba udowadniać, że rozkład pożycia ma charakter trwały. 

Z rozkładem pożycia mamy do czynienia wówczas, gdy ustały więzi łączące małżonków, tj. więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza. Jeżeli więc nie jesteście już sobą zainteresowani, nie robicie razem zakupów, nie macie jednego budżetu domowego, a w dodatku śpicie w osobnych łóżkach i trudno wam się porozumieć, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że sąd orzeknie separację. 

Podobnie jak w przypadku rozwodu - jeżeli na skutek orzeczenia separacji miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci, np. w sytuacji, gdy jeden z małżonków miałby całkowicie zerwać kontakt z dzieckiem, bądź separacja byłaby sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, a więc np. zaistniałaby konieczność stałej opieki nad ciężko chorym partnerem, uzyskanie separacji nie będzie możliwe.

Czytaj też: Dopóki śmierć nas nie rozłączy. Czy masz szansę na rozwód?

Kiedy warto zdecydować się na separację? Przede wszystkim wtedy, kiedy uważasz, że wasze problemy małżeńskie mają charakter przejściowy. Separacja jest rozwiązaniem czasowym i odwracalnym. Niektóre pary decydują się na separację w obawie przed wykluczeniem ze wspólnoty Kościoła. 

Zobacz także: Pierwsze spotkanie z adwokatem. Jak się przygotować? 

Separacja w wielu kwestiach niczym nie różni się od rozwodu. Należy jednak pamiętać, że rozwód prowadzi do zakończenia małżeństwa w sposób definitywny. Małżonkowie po orzeczeniu rozwodu mogą wstąpić w kolejny związek małżeński. Takiej możliwości nie daje im separacja. Po jakimś czasie mąż i żona mogą dojść do porozumienia - wtedy sąd na zgody wniosek małżonków zniesie separację.

Separacja jest bardzo dobrym wyjściem, gdy małżonkowie wahają się jeszcze w kwestii rozwodu. To rozsądny sposób, aby przekonać się, jak wygląda życie osobno, w pojedynkę. Wiele spraw można jeszcze przemyśleć i cofnąć podjęte decyzje. Czasami lepiej odpocząć od siebie i zastanowić się czy definitywne rozstanie to właśnie to, co jest dla małżeństwa najlepsze. 

[email protected], fot. pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu