Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
30/11/2021 - 11:00

Psy bez nadzoru biegają po Gródku nad Dunajcem. Gdzie są ich właściciele?

Powrócił problem psów biegających luzem po gminie Gródek nad Dunajcem. W ostatnim czasie mieszkańcy częściej zgłaszają takie incydenty. Apelujemy o rozsądek. Grozi za to wysoki mandat.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że za brak nadzoru nad zwierzęciem odpowiada osoba, która go utrzymuje. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na każdego właściciela psa art. 77 kodeksu wykroczeń. Za takie zachowanie można dostać wysoki mandat albo karę nagany.

W 2003 roku Sąd Najwyższy przesądził o tym, że wykroczenia opisanego w art. 77 kodeksu wykroczeń może dopuścić się nie tylko właściciel, ale właściwie każdy, kto posiada zwierzę. Nie musisz więc być właścicielem, żeby dostać mandat.

Czytaj też: Na lewo, na prawo, w górę i w dół. Tak się jeździ ścieżką EuroVelo w Gródku

- W związku ze zgłoszeniem z Roztoki-Brzeziny dotyczącym psów biegających luzem, przypominamy wszystkim, którzy mają psy, że nie można pozwalać na to, aby biegały bez nadzoru właściciela. Za brak nadzoru nad zwierzęciem odpowiada osoba, która go utrzymuje – czytamy komunikat na stronie urzędu gminy Gródek nad Dunajcem.

Puszczenie psa luzem może skończyć się tym, że zwierzę kogoś pogryzie, spowoduje wypadek lub zagryzie jakieś inne zwierzę gospodarskie lub dzikie.

Tym razem gmina udostępniła zdjęcia czworonogów biegających bez opieki po gminie, nadesłane przez mieszkańców. Apelujemy do właścicieli, aby takie sytuacje się nie powtarzały. W przeciwnym razie policja będzie uprawniona do pociągnięcia opiekunów tych zwierząt do odpowiedzialności. (k.kos@sadeczanin.info, fot. UG Gródek nad Dunajcem)Dziękujemy za przesłanie błędu