Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 marca. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
14/01/2023 - 00:20

Ruszyły kontrole! Sprawdź co zrobić, kiedy zapukają i do twoich drzwi

Ciężko jest sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić życie bez radia czy telewizji. Odbiorniki mają u siebie niemal wszyscy. Nie każdy opłaca jednak abonament RTV. Kontrole właśnie ruszyły, a kary są wysokie…

Abonament RTV – opłaty

Opłata abonamentu RTV to sprawa, o której w naszym kraju jest często bardzo głośno. Przypomnijmy, że to właśnie dzięki temu może funkcjonować telewizja i radio publiczne. Środki wnoszone przez abonentów są przeznaczane na działalność tych mediów. Zobowiązany do uiszczania opłaty jest każdy, kto posiada taki odbiornik. Różnie z tym jednak bywa…

Ile kosztuje abonament? Od tego roku stawki poszły do góry. Opłata za miesięczna za radioodbiornik wynosi 8,70 zł. Rocznie wychodzi zatem 104,40 zł. Miesięczny koszt za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi z kolei 27,30 zł, a więc 327, 60 zł za rok. Poczta Polska zwraca jednak uwagę, że osoby, które zapłacą za cały rok do 25 stycznia otrzymają 10 procent zniżki.

Kontrole opłacania abonamentów RTV

Nie wszyscy płacą abonament. Niektórzy nigdy nawet nie zarejestrowali swojego odbiornika. Ruszyły kontrole, które mają wykazać ile w rzeczywistości jest takich osób. Jak potwierdziliśmy w centrali Poczty Polskiej odbywają się również na terenie Małopolski.

Sprawdzenia dokonują jej pracownicy, którzy oczywiście muszą się nam wylegitymować i przedstawić upoważnienie. Co jeśli wyjdzie na jaw, że nie płacimy?

- W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej, obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. Po zakończeniu postępowania dowodowego wydawana jest decyzja administracyjna z nakazem rejestracji odbiornika (gdy strona nie dopełniła formalności rejestracji) oraz ustalająca opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika lub odbiorników – czytamy na stronie Poczty Polskiej.

Kara, zgodnie ze stawkami z 2023 roku, wyniesie zatem 810 zł. Czy kontrolera trzeba jednak wpuścić? Jak informuje Interia, prawnicy wskazują, że nie ma żadnych podstaw prawnych sugerujących, że to nasz obowiązek. - Wobec tego każdy może nie wyrazić zgody na wizytę uprawnionego kontrolera. Za odmowę kontroli nie grozi żadna kara, ponieważ kontrola abonamentu radiowo-telewizyjnego może zostać przeprowadzona tylko za naszą zgodą – przekazuje Interia, powołując się na prawników.

Jeśli kontroler pojawi się u nas jednak z decyzją sądu, może wykonywać swoje obowiązki bez naszej zgody. Oczywiście przy tej okazji nie próżnują również oszuści. Musimy uważać, by do swojego mieszkania nie wpuścić fałszywego pracownika poczty. ([email protected], fot.: Pixabay, Pexels - zdjęcie ilustracyjne, źródło: Poczta Polska, Interia)Dziękujemy za przesłanie błędu