Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
17/11/2019 - 06:35

Rząd Malty kupuje dom brytyjskiej królowej

Premier Malty Joseph Muscat ogłosił właśnie, że jego rząd odkupił od prywatnych właścicieli budynek o nazwie Villa Guardamangia, jedyny budynek poza terytorium Zjednoczonego Królestwa, który brytyjska królowa Elżbieta może nazwać swoim domem - mieszkała tam przez kilka lat w okresie swej młodości.

Podczas przemówienia w maltańskim parlamencie, premier Joseph Muscat ogłosił, że rząd tej małej wyspy odkupił od prywatnych właścicieli zaniedbaną posiadłość zwaną Villa Guardamangia. Muscat dodał również, że obiekt w niedługim czasie zostanie w pełni odrestaurowany aby stać się ważną atrakcją turystyczną wyspy.

Położona zaledwie trzy kilometry od malowniczej stolicy Malty Valletty w dzielnicy Gwardamanġa willa, z zewnątrz przypomina budynek jak wiele innych na zabytkowych uliczkach Valletty.  Została ona wybudowana w 1900 roku przez maltańskiego polityka Augusto Bartolo. Przez wiele lat służyła jako typowy dom rolniczy, który w późniejszych latach podzielono na kilka mniejszych mieszkań. Historia budynku zaczyna splatać się z tą Korony Brytyjskiej w okolicach roku 1929 kiedy to zostaje najpierw wynajęty, a potem sprzedany admirałowi Louisowi Mountbattenowi – głównodowodzącemu Brytyjskiej Floty Śródziemnomorskiej w latach 50-tych XX wieku, a prywatnie wujkowi Filipa Mountbattena znanego obecnie jako Filip Książe Edynburga i mąż panującej Królowej Elżbiety II.

Przyszła Królowa jeszcze jako Księżniczka Elżbieta po raz pierwszy gościła w Villa Guardamangia w roku 1946 i od tego czasu aż do 1952 wielokrotnie wracała na Maltę zawsze zatrzymując się w posiadłości należącej do wujka jej narzeczonego. Wizyty brytyjskiej rodziny królewskiej nad Morzem Śródziemnym związane były ze służbą jaką Książe Filip odbywał  w bazie Królewskiej Marynarki Wojennej na Malcie w tychże latach. Przyszła Królowa najdłużej jednorazowo mieszkała w Villa Guardamangia pomiędzy 1949 a 1951 rokiem kiedy to podjęła się pracy w SSAFA – najstarszej brytyjskiej fundacji pomagającej żołnierzom. W późniejszych wywiadach telewizyjnych królowa Elżbieta opisywała ten okres swojego życia jako jeden z najpiękniejszych i zarazem najważniejszych.

W latach 60-tych willa została opuszczona przez brytyjskich właścicieli i sprzedana lokalnej rodzinie przedsiębiorców. Ci z racji środków pozostawili budynek bez opieki pozwalając, aby powoli popadł w zapomnienie i związane z tym zaniedbanie. Teraz rząd Malty widząc potencjał turystyczny budynku zdecydował się odkupić go i odbudować tak, aby stał się kolejną ważną atrakcją wyspy. Choć Premier Malty Joseph Muscat nie podał ostatecznej ceny zakupu to wiadomo, że już wcześniej oferowany był on za imponującą sumę 5,9 mln euro.

Zanim willa została całkowicie zapomniana, królowa Elżbieta zdążyła odwiedzić ją jeszcze w 1992 roku gdy zdecydowała, że wraz z księciem Filipem spędzą 60-rocznicę swojego ślubu właśnie na malowniczej Malcie. Podczas kolejnych wizyt w Valletcie w latach 2007 i 2015 roku królowa nie była już w stanie zobaczyć willi. Królowa jednak dwukrotnie otrzymała obrazy przedstawiające słynną kamieniczkę. Pierwszy raz w 2013 roku z rąk wysokiego komisarza Malty w Wielkiej Brytanii Normana Hamiltona oraz w 2015 roku z rąk maltańskiej prezydent Marie Louise Coleiro Preca.

W tym miejscu warto przypomnieć, że Malta została oddana we władanie Imperium Brytyjskiego w 1814 roku na mocy Traktatu Paryskiego. Od tego czasu pełniła niezwykle ważną rolą w transporcie morskim, ułatwiając Brytyjczykom przerzut towarów przez Kanał Sueski oraz dalej do Indii. Podczas I Wojny Światowej wyspa stała się ważnym centrum leczenia i rehabilitacji weteranów, zdobywając przydomek „Pielęgniarki Morza Śródziemnego”.

Podczas II wojny światowej znaczenie militarne wyspy wzrosło jeszcze bardziej. Brytyjczycy używali jej jako portu marynarki wojennej w tym łodzi podwodnych polujących na włoskie okręty wojenne i transportowe. Znaczenie militarne wyspy spowodowało, że była wielokrotnie bombardowana przez niemieckie i włoskie lotnictwo, a jej oblężenie trwało aż 2 lata, 5 miesięcy 1 tydzień i 2 dni. W kampanii oprócz tysięcy żołnierzy, życie straciło 1300 cywili maltańskich.

Niepodległe państwo Maltańskie zostało utworzone dopiero 21 września 1964 roku po dwustronnych negocjacjach prowadzonych przez Premiera George Borġ Oliviera. Na mocy pierwotnego układu Królowa Elżbieta pozostała królową Malty i de facto głową państwa, co zostało później zmienione nadając państwu status republiki w 10 lat później - 1974 roku.

Fot ilustracyjne Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu