Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
14/09/2019 - 10:00

Rzadki okaz w sądeckich lasach. Co to jest?

W sądeckich lasach rośnie coraz więcej roślin i grzybów, które do tej pory rzadko występowały w Polsce. Przekonał się o tym nasz Czytelnik, który podczas spaceru znalazł rzadki okaz grzyba.

Pan Piotr długo nie zapomni swojego znaleziska. Podczas spaceru po lesie w okolicach Przysietnicy, znalazł gatunek grzyba, który w Polsce bardzo rzadko występuje. Jak się okazało jest to okratek australijski, którego można spotkać w Australii, Nowej Zelandii, Ameryce, Republice Południowej Afryki i Europie.

Zobacz też Fotozagadka: co to za zwierzę? Weź udział w naszym konkursie

Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Australii, ale z czasem rozprzestrzenił się na inne kontynenty. Po raz pierwszy jego obecność w Europie zaobserwowano w 1914 r. we Francji.  W Polsce został znaleziony w 1975 r. w okolicach Biłgoraju.

To nie pierwsze takie odkrycie w naszym regionie. W 2016 r. mieszkańcy Sądecczyzny spotkali okratka australijskiego w lasach w Przysietnicy.

Podczas swoich wędrówek po sądeckich lasach spotkaliście niezwykłą roślinę, grzyba albo zwierzę? Prześlijcie nam zdjęcia z krótkim opisem na nasz SYGNAŁ. Opublikujemy je.

RG [email protected], Fot. Zdjęcia przesłane na nasz SYGNAŁ przez p. PiotraDziękujemy za przesłanie błędu