Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
10/06/2013 - 08:00

Sądecczyzna na Festiwalu Recyklingu na krakowskich błoniach

W Krakowie na Błoniach po raz jedenasty odbył się Festiwal Recyklingu, promujący zbiórkę surowców wtórnych. Celem festiwalu jest pokazanie, że recykling to szansa na rozsądne i ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi. Festiwalowi towarzyszył Piknik Rodzinny z okazji 20-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wśród kilkudziesięciu stoisk można było odwiedzić również te z Sądecczyzny. Do odwiedzin zachęcali: Powiat Sądecki, gmina Krościenko na Dunajcem i Podegrodzie, gdzie panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Stadeł częstowały zwiedzających lokalnymi przysmakami. – Mamy tu bigos po staropolsku, barszcz, nasze wiejskie wędliny, różne rodzaje pierogów, wiejski chleb ze smalcem, a na deser regionalne wypieki. Przez żołądek do serca, bo przy okazji opowiadamy o urokach naszej okolicy i namawiamy krakusów do wypoczynku w naszych stronach – zachęcała Anna Konstanty, prezeska KGW W Stadłach.
Tegoroczny festiwal udbywał się w specyficznych okolicznościach - tuż przed wejściem w życie nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi. Organizatorom Festiwalu zależy na kształtowaniu odpowiednich zachowań i nawyków w indywidualnych gospodarstwach domowych.
Podczas dziesięciu dotychczasowych Festiwali Recyklingu zebrano ponad 228 ton papieru, prawie 22 tony butelek PET, 113 ton szkła, prawie 12 ton puszek aluminiowych, 16,5 tony baterii, ponad 36 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 40 kg termometrów rtęciowych.
Osoby, które przyniosły na krakowskie Błonia surowce wtórne, otrzymały sadzonki drzew i kwiatów oraz drobne upominki.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w ciągu 20 lat istnienia przeznaczył na ochronę środowiska w Małopolsce 2 mld zł, z których skorzystało 1,5 mln beneficjentów. Środki te były wydawane m.in. na likwidację pieców opalanych węglem, docieplanie budynków, budowę kanalizacji w gminach, zakup samochodów ratowniczo - gaśniczych dla jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Podczas pikniku można było obejrzeć m.in. występy regionalnych zespołów artystycznych. Sądecczyznę reprezentowały: Orkiestra Mandolinowa „Echo” z Piwnicznej, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Podegrodzie”, Młodzieżowy Zespół „Starosądeczanie” i Zespół „Krośnieńcany” z Krościenka. Były także pokazy umiejętności strażaków i policjantów, tresury psów policyjnych, pokaz ekomody i degustacja potraw regionalnych. W Pikniku Rodzinnym wzięło udział 60 gmin i powiatów z Małopolski, które zaprezentowały swoje działania kulturalne oraz ekologiczne zrealizowane przy wsparciu WFOŚiGW.
 
Jan Gabrukiewicz
Fot.JG
 






Dziękujemy za przesłanie błędu