Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
01/06/2021 - 05:35

Sądecczyznę warto poznawać z rowerowego siodełka. Zrób plany na wakacje

Plany na wakacje warto robić na długo przed wakacjami. Na ostatnią chwilę zostaną nam wtedy jedynie szczegóły. Namawiamy, by wakacje spędzić aktywnie, najlepiej na siodełku roweru i z tej perspektywy poznawać piękną Sądecczyznę.

velodunajec_-_jezioro_czorsztynskie._fot.jaroslaw_taranski.

Warto wykorzystać czas, jaki mamy na zaplanowanie trasy zwiedzania najbardziej atrakcyjnych miejsc, które ma do zaoferowania Sądecczyzna. Miłośnicy dwóch kółek mogą zrobić to na rowerze. Tras rowerowych jest wiele. Dzięki temu każdy z łatwością znajdzie dla siebie trasę dostosowaną do jego potrzeb i umiejętności. Bez względu na to jaką ścieżkę rowerową wybierzesz będziesz mógł liczyć na niezapomniane widoki i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Ścieżki rowerowe znajdujące się w Małopolsce są częścią trasy EuroVelo 11 czyli "Szlaku Europy Wschodniej" mierzącej 6 tysięcy kilometrów. Trasa przebiega przez kilka różnych państw, a cykliści nazywają ją "Bestią Wschodu". Jest zaprojektowana tak, by tworzyła sieć obejmującą całe województwo małopolskie. Dzięki niej rowerzyści mogą dotrzeć do największych miast naszego regionu, a przy okazji napawać się malowniczymi krajobrazami przez, które przebiegają ścieżki. Trasa rowerowa EuroVelo 11 biegnie ze Słowacji przechodząc przez Piwniczną do Starego Sącza, następnie przez Zabrzeż, Mszanę Dolną, Kasinę Wielką, Wieliczkę i Kraków.

Wyruszając w trasę rowerową na Słowację należy pamiętać, by zabrać ze sobą kask oraz kamizelkę odblaskową, ponieważ są to obowiązkowe elementy wyposażenia każdego cyklisty znajdującego się po słowackiej stronie. 

Wszyscy zainteresowani zwiedzaniem pobliskich uzdrowisk powinni wybrać szlak AquaVelo ciągnący się wzdłuż Popradu. 94 kilometry trasy poprowadzono od granicy polsko-słowackiej w Muszynce przez Piwniczną do Szczawnicy. Całość tej trasy polecana jest dla zaawansowanych rowerzystów ze względu na często zmieniające się nawierzchnie. Dla osób początkujących zalecany jest jedynie fragment trasy miedzy deptakiem w Krynicy-Zdrój, a granicą polsko-słowacką.

Fot. Audiovisual Europarliament

Jeśli chcemy wyruszyć na przejażdżkę rowerową w towarzystwie dzieci warto wybrać niewymagającą i spokojną trasę VeloDunajec na odcinku Łącko-Nowy Sącz. Na trasie oprócz pięknych krajobrazów natkniemy się na Miejsca Obsługi Rowerzystów, gdzie każdy będzie mógł odpocząć lub rozpalić grilla. Trasą VeloDunajec dojedziemy również na starosądeckie stawy.

Nie brakuje także górskich tras rowerowych, te jednak wymagają dużej sprawności fizycznej. Jedną z nich jest trasa prowadząca z Gabonia na Przehybę, gdzie oprócz podziwiania natury możemy odpocząć w schronisku PTTK.

Inną równie wymagająca trasą jest droga prowadząca na Górę Jaworze w Ptaszkowej. Na miejsce rowerem dotrzemy kierując się z Nowego Sącza w stronę Kamionki Wielkiej, Królowej Polskiej, a następnie skręcając w lewo do Ptaszkowej, gdzie po serii pnących się w górę zakrętów i ścieżce przebiegającej przez las czeka na nas platforma widokowa, z której możemy oglądać okoliczne pejzaże. 

Rowerem dojedziemy nie tylko w góry ale i nad Jezioro Rożnowskie. Dotrzemy tam wyruszając z rynku w Nowym Sączu kierując się wałem przeciwpowodziowym w stronę Marcinkowic. Następnie trasa prowadzi do Tęgoborzy aż do Tabaszowej leżącej nad jeziorem. Rowerzyści będący miłośnikami historii mogą przy okazji zwiedzić dwa zamki położone nad Jeziorem Rożnowskim, jeden z nich należy do rycerza Zawiszy Czarnego. Fot. Jaroslaw Tarański/UMWM, Audiovisual Euriopaliament







Dziękujemy za przesłanie błędu