Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
15/04/2021 - 17:35

Sprawdź jak pomóc bocianom brodzącym w śniegu

Ptakom może być potrzebna pomoc w przetrwaniu nawrotu zimy. Może w tym uczestniczyć każdy, ważne jednakżeby to robić mądrze i nie zaszkodzić przy tym niechcący ptakom. Pomogą w tym nasze porady przygotowane we współpracy z ornitologami.

Fot. Rafał Gajewski
Energetycy z Taurona pomagają ptakom cały rok, dbając o ich gniazda i bezpieczeństwo linii energetycznych, na których są zbudowane. Teraz pomóc może każdy, ważne jednakżeby to robić mądrze i nie zaszkodzić. Pomogą w tym nasze porady przygotowane we współpracy z ornitologami.  mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja.

Jak możesz pomóc?

  • Obserwuj kilka dni zachowanie bociana – nie reaguj pochopnie, bo może to zaważyć na całym jego życiu, bardzo trudno przywracać te ptaki do naturalnego środowiska po zabraniu ich np. do domu.
  • Nie łap – bocian będzie uciekał tracąc energię niezbędną do ogrzania ciała i zdobycia pożywienia, a spłoszony może nawet porzucić miejsce, które wybrał.
  • Wezwij pomoc, gdy bocian jest ranny lub chory, widać na nim krew, ma obwisłe skrzydło, jest wyraźne osowiały, przesiaduje w jednym miejscu długi czas, podejmuje nieudane próby podrywania do lotu, utyka.

Jeśli zaobserwujesz, którąś z wymienionych powyżej sytuacji, skontaktuj się z lokalnymi władzami (gminy), które odpowiadają za sprawy ochrony środowiska lub ośrodkami leczenia dzikich zwierząt, których lista znajduje się na poniższych stronach: gdos.gov.pl i  i mto-kr.pl

Informacje o sposobie i miejscach pomocy można uzyskać także kontaktując się z Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska czy działającymi lokalnie towarzystwami ornitologicznymi.

Gdy niesprzyjająca aura przedłuża się a na zewnątrz zalega grubsza warstwa śniegu lub lodu, warto rozważyć dokarmienie ptaków. Dobrym wyborem będą słodkowodne ryby o długości 10-15 cm, serca drobiowe lub pokrojone wołowe, czy tłuczone skrzydełka kurze. Pokarm zostaw w pobliżu bociana jednak miejscach bezpiecznych, łatwych do obserwacji i trudno dostępnych dla np. kotów, psów, lisów. Nie karm ptaków resztkami ze stołu, w tym wędlinami, produktami zbożowymi, słodyczami oraz rybami morskimi czy gryzoniami, które zginęły od trutki. (źródło: Tauron)Dziękujemy za przesłanie błędu