Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
07/04/2019 - 10:10

Stop plastic! Walkę z plastikiem można też toczyć w Nowym Sączu

Dzień w dzień miliony ludzi na całym świecie piją kawę z papierowych kubków, oferowanych przez wszystkie większe firmy świata typu McDonald’s i Starbucks. Naczynia te reklamowane są zwykle jako „odpowiedzialne ekologicznie”, gdyż mogą rzekomo zostać poddane wtórnej obróbce i użyte ponownie w roli surowca. Jest jednak pewien problem – tak naprawdę są bezużytecznym śmieciem, który nie ma nic wspólnego z ekologią

Ponieważ papierowe kubki muszą być wodoodporne, używany do ich produkcji karton jest „zgrzewany” z polietylenem, a substancji tych nie da się potem w żaden sposób od siebie oddzielić. Ponadto nawet sam karton nie pochodzi z odpadów papierniczych – musi być wytwarzany z wysokiej jakości miazgi drzewnej, gdyż w przeciwnym razie kubek nie byłby odporny na wysokie temperatury.

Parlament Europejski przegłosował pod koniec października 2018 roku, wprowadzenie zakazu sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Mowa m.in. o sztućcach, kubkach, talerzykach, patyczkach do uszu, czy słomkach, które obecnie stanowią aż 70 proc. śmieci trafiających do morza.

Starbucks jakiś czas temu ogłosił konkurs „Wyzwania NextGen Cup” we współpracy z Closed Loop Partners na stworzenie projektu kubka w pełni ekologicznego i biodegradowalnego. Firma inwestuje w projekt 10 milionów dolarów. Wielu partnerów - w tym McDonald's, Marki Yum! i Coca-Cola Company - dołączyły do wyzwania, próbując opracować rozwiązanie dla około 250 miliardów kubków papierowych używanych na całym świecie.

Pierwsze testy nowych kubków będą mieć miejsce w 5 zagranicznych lokalizacjach: w Nowym Jorku, San Francisco, Seattle, Vancouver i Londynie.

Istnienie produktu nadającego się do recyklingu nie gwarantuje jednak automatycznie, że konsumenci będą go odpowiednio sortować. Aby zachęcić do tego zachowania, Starbucks może potrzebować szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej. Konsumenci muszą zrozumieć, w jaki sposób i gdzie poddawać recyklingowi różne elementy. (Agnieszka Bińczak)

Czy w Nowym Sączu możemy przeciwstawić się zalewowi plastiku? Znacie jakieś przykłady? Wysyłajcie nam informacje ([email protected]), chętnie je opublikujemy.







Dziękujemy za przesłanie błędu