Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
26/12/2019 - 12:45

Święta na liście najbardziej stresujących wydarzeń roku

Dom posprzątany, prezenty kupione, choinka ubrana, wigilijne potrawy gotowe, stół nakryty… wystarczy jeszcze tylko się pokłócić. Święta Bożego Narodzenia – czas miłości, radości i odpoczynku - znalazły się na liście najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Jak to możliwe?

Na opublikowanej w 1967 roku na łamach pisma "Journal of Psychosomatic Research” liście 43 najbardziej stresujących wydarzeń życiowych święta w rodzinnym gronie zajęły 42 pozycję. Twórcami rankingu są dwaj psychiatrzy – Thomas Holmes i Richard Rahe. Święta są źródłem stresu, ponieważ na przygotowanie się do nich poświęcamy dużo czasu.

W tym okresie wydajemy także znacznie więcej pieniędzy. Poza tym podczas rodzinnych spotkań w gronie krewnych mogą padać różne niewygodne pytania. Różnica zdań, wymiana sprzecznych ze sobą poglądów oraz powinność bycia miłym i uprzejmym zwyczajnie nas irytuje. Stresujemy się tym, że będziemy musieli rozmawiać o polityce, religii czy drażliwych tematach, które zwykle kończą się kłótnią.

Zobacz też: Pomysły na sylwestra (3). Jak spędzić sylwestra z dziećmi w domu

Narzucany przez kulturę i media obraz pięknych, magicznych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia sprawia, że narasta w nas jeszcze większa frustracja. W sklepach pełno jest świątecznych dekoracji, wszędzie usłyszeć można kolędy, dzieci nie mogą doczekać się ubierania choinki, a my? Jesteśmy dorośli, zabiegani, zapracowani i coraz trudniej jest nam poczuć magię nadchodzących świąt. Staramy się dążyć do tego standardu, jednak bożonarodzeniowe przygotowania pod presją mogą oznaczać tylko jedno – kłótnię.

Starajmy się ograniczać czynniki, które generują stres w trakcie świąt. Dobrym sposobem jest obejrzenie z dziećmi świątecznej komedii oraz słuchanie kolęd i piosenek, które kojarzą nam się z Bożym Narodzeniem. Ulgę wierzącym przynosi także spowiedź. Taka atmosfera sprawia, że trudniej jest nam się pokłócić, bliskich otaczamy wyjątkową miłością i więcej jesteśmy w stanie im wybaczyć.

K.K., redakcja@sadeczanin.info, fot. pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu