Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/12/2020 - 15:05

Święta w czasach zarazy. Zbadali jak spędzimy „covidowe” Boże Narodzenie

Jechać do rodzinny czy zostać w domu, z takimi dylematami mierzymy się przed świętami. Przed podróżami ostrzegają wirusolodzy. Jakie podejmiemy decyzje?

Formalnych obostrzeń w podróżowaniu co prawda nie ma, ale premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków, aby święta Bożego Narodzenia  ze względu spędzić w najbliższym gronie rodzinnym.  O pozostanie w domach apelują też wirusolodzy, którzy mówią o dużym ryzyku zarażenia się chorobą  podróży.  Mówiła o tym na antenie radia Zet prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jej zdaniem covid może nas dopaść  choćby w czasie postoju na stacji benzynowej, bo duża liczba krótkotrwałych kontaktów z wieloma osobami w czasie pandemii jest najbardziej ryzykowna.

Czytaj też Ile osób może zasiąść do Wigilii. Są obostrzenia na Boże Narodzenie

- To miejsca, gdzie spotyka się jednocześnie wiele osób z różnych stron. Podobnie, w środkach komunikacji, jak pociągi czy autobusy. Wystarczy, że jedna osoba na spotkaniu świątecznym będzie zakażona, by zainfekować pozostałe – mówiła wirusolog.  - Wielogodzinne przebywanie kilku lub kilkunastu osób w jednym pomieszczeniu, słabo wietrzonym, sprzyja roznoszeniu wirusa, jeśli jedna osoba będzie zakażona.

Czy te rady weźmiemy siebie do serca? Jedna z firm specjalizująca się w zakupach spożywczych online zleciła przeprowadzenie badań na temat „covidowego” Bożego Narodzenia.

Około 4 procent ankietowanych spędzi najbliższe święta w izolacji, spotykając się z najbliższymi przez komunikator internetowy, a 18 procent w pojedynkę lub wyłącznie z partnerem. 11 procent zamierza podróżować i spotykać się z rodziną, bez względu na obostrzenia. Są to głównie osoby młode, mieszkańcy miast do 100 tys.

Największa grupa respondentów planuje spędzić czas w wąskim gronie najbliższych, ale bez seniorów, ze względu na podwyższone ryzyko wynikające z zarażenia koronawirusem. Taką deklarację złożyła ponad połowa mieszkańców wsi oraz największych miast.

W sondażu padło też pytanie o przygotowania do wigilii.Jak się okazuje, co piąty respondent pierwszy raz w życiu przygotuje samodzielnie kolację wigilijną. Co trzecia osoba zdecydowała się podejść do sprawy zgodnie z tradycją i postawić na stole 12 dań. I chociaż blisko połowa Polaków, również zgodnie z tradycją, pojedzie do sklepów i samodzielnie wybierze wszystkie składniki, to blisko 42 proc. przynajmniej część zakupów zrobi on-line.

Czytaj  też Zakupowe niedzielne szaleństwo w Nowym Sączu. Były tłumy w sklepach! [ZDJĘCIA]  

Na Święta najchętniej kupimy przez Internet suche produkty typu mąka i cukier (w 37,7 proc. zamówień), wodę i napoje (w 35,5 proc.) oraz olej, majonez i sosy (w 32,4 proc.). Wśród produktów, które mniej chętnie kupimy on-line są ryby (w 11,7 proc.) i świeże mięso (11,5 proc) wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Everli.pl zrealizowanego przez instytutu badawczy SW Research na grupie 1002 ankietowanych w terminie 24-27 listopada 2020.

Czytaj tez Długie weekendy w nowym 2021 roku. Podpowiadamy jak dobrze pomnożyć urlop

A co z prezentami? 35 proc. Polaków zamówi je przez Internet, a część wybierze w sklepie. Ponad jedna czwartak Polaków kupi je wyłącznie online, z kolei 19 proc. stacjonarnie. Jednak aż 12 proc. osób nie planuje w tym roku kupować prezentów ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu