Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
08/06/2020 - 11:25

Tajemnica jaskini na Margani. Właśnie tu ukrywali broń Niezłomni

Pasjonaci historii ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny zbadali jaskinię na Margani w okolicy Nawojowej. Tu swoją zbrojownię mieli żołnierze Armii Krajowej ze słynnego oddziału „Świerk”.

- Były tu naprawdę ciężkie warunki, w środku tak ciasno, że bez specjalistycznego sprzętu byśmy sobie nie poradziliśmy  – relacjonuje Stanisław Pustułka. - Udało nam się wejść do trzech komór, nie weszliśmy jedynie do ostatniej, czwartej

Zobacz też: Odnaleźli kryjówkę partyzantów w okolicy Nawojowej! Co kryje jaskinia?

Eksplorerom udało się już jakiś czas temu uzyskać zgodę, by przeszukać jaskinię przy użyciu wykrywaczy metali. – Ale nic w środku nie znaleźliśmy. Jaskinie były najprawdopodobniej eksplorowane już w przeszłości. W jednej z komór znaleźliśmy nawet dziesięciogroszówkę z 1970 roku.

Na zewnątrz zaś poszukiwacze znaleźli kilka przedmiotów z czasów wojennych – łuski, kule i pozostałości uprzęży - dodaje nasz rozmówca zaznaczając, że udało się już jednak potwierdzić, że partyzanci Armii Krajowej z oddziału „Świerka” pod komendą Jana Freislera (pseudonim Ksawery) wykorzystywali jaskinię do chowania i przechowywania broni od 1944 roku i już po wojnie, jako oddział partyzancki.  

Członkowie Stowarzyszenia przymierzają się do opracowania monografii jaskini.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: SHES

Jedna jaskinia i cztery podziemne komory. Zobacz gdzie ukrywali broń Niezłomni
Pasjonaci historii ze Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego Sądecczyzny zbadali jaskinię na Margani w okolicy Nawojowej. Ti tu swoją zbrojownię mieli żołnierze Armii Krajowej ze słynnego oddziału „Świerk”.


Dziękujemy za przesłanie błędu