Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
19/01/2022 - 08:55

Tak wygląda ławka za 15 tysięcy złotych. Co w niej wyjątkowego? [ZDJĘCIA]

Ławka z darmowym i ekologicznym prądem – to dopiero rozwiązanie na miarę XXI wieku. Gdzie można znaleźć takie ławki?

Taką oryginalną konstrukcję można spotkać w miejscowości Owieczka (gmina Łukowica, powiat limanowski). „Zielona ławka” posiada zamontowane za oparciem panele fotowoltaiczne, które pozwalają naładować np. telefon komórkowy. Po bokach można znaleźć wejścia USB do wpięcia ładowarki oraz ładowarkę indukcyjną.

Ławka powstała m.in. z myślą o rowerzystach (choć patrząc na obecne ceny energii elektrycznej to rozwiązanie może zainteresować również osoby przytłoczone wysokością rachunku za prąd). Tutaj można zatrzymać się i naładować baterie (także te wewnętrzne), a po obu stronach znajdziemy stojaki na dwukołowce. W całej gminie takich „zielonych ławek” znajdziemy 12, ławki stoją we wszystkich sołectwach gminy Łukowica.

To zadanie zostało zrealizowane w ramach pilotażowego Programu Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (GOZ). W pierwszej edycji programu wzięły udział tylko cztery gminy z całej Polski wybrane przez Ministerstwo Środowiska, w tym Łukowica. Ekologiczne ławki z darmowym prądem to dopiero początek pozytywnych zmian na terenie gminy. Każde sołectwo ma również lampy hybrydowe, korzystające z energii słońca i wiatru. Łącznie zamontowano 85 lamp oświetlenia ulicznego.

Na terenie placu zabaw przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowicy powstała także altana z zamontowanymi na dachu panelami fotowoltaicznymi. Tam również znajdziemy złącza potrzebne do naładowania telefonu komórkowego. Pilotażowy program pozwolił gminie także na realizację dwóch kolejnych zadań – innowacyjnych i niespotykanych na terenie gminy oraz takich, które pozwolą na racjonalne wykorzystanie zasobów i ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko.

Jednym z nich było zamontowanie przy szkołach podstawowych w miejscowości Łukowica i Przyszowa kontenerów do segregowanego odbioru elektrośmieci. Do specjalnych kontenerów można wrzucać zużyte płyty CD, tonery, żarówki, baterie, telefony i ładowarki. Każdy elektrośmieć trafia do odpowiedniej przegrody.

Dodatkowo szkoła w Łukowicy została wyposażona w instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła i nowe oświetlenie LED. Tu nie chodzi tylko o aspekt ekologiczny – w grę wchodzą również oszczędności finansowe. Gmina planuje wdrażanie takich rozwiązań również w innych budynkach użyteczności publicznej. Na dachu Gminnego Ośrodka Kultury już zamontowano instalację fotowoltaiczną. To z kolei ma zmniejszyć koszty generowane przez lodowisko w Łukowicy.

Trzecie zadanie z GOZ dotyczyło edukacji mieszkańców, czyli przeprowadzenia szerokiej kampanii edukacyjnej z zakresu ochrony środowiska, gospodarki w obiegu zamkniętym, wtórnego wykorzystywania czy segregacji śmieci.

Realizacja tych wszystkich zadań to blisko 2 miliony złotych. 1 000 000 zł gmina Łukowica otrzymała jako bezzwrotną dotację. Pozostała część jest finansowana z pożyczki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w Warszawie – jest to wymóg umowy Programu GOZ. - Szacunkowy koszt „zielonej ławeczki” to około 15 000 złotych, przy czym dzięki dofinansowaniu całość została pokryta ze środków NFOŚiGW – informują pracownicy Urzędu Gminy Łukowica. ([email protected], fot SS)

Ekologiczne ławki z darmowym prądem w gminie Łukowica




Takie oryginalne, "zielone ławki" można znaleźć w gminie Łukowica. Za oparciem zamontowano panele fotowoltaiczne, które generują prąd potrzebny do naładowania np. telefonu komórkowego. Po bokach można znaleźć wejścia USB i ładowarkę indukcyjną oraz stojaki na rowery. (Fot. SS)






Dziękujemy za przesłanie błędu