Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
13/11/2022 - 11:45

Takich widoków nie znajdziecie nigdzie indziej! Wokół same lasy, sady i jezioro

Urokliwa gmina Łososina Dolna jest bohaterką listopadowej kartki z kalendarza „Sądeczanina”. To gmina związana z sadownictwem, ale też słynąca z Aeroklubu Podhalańskiego i perły Sądecczyzny – Jeziora Rożnowskiego.

Gmina Łososina przywita Cię z bliska
polem, lasem, sadem, szosą wzdłuż lotniska,
która coraz wyżej pod górę się wznosi,
Gdzie kościółek Justa niby Ojciec prosi:
Byś jadąc serpentynami czasami - broń Boże,
Nie musiał lądować w Rożnowskim Jeziorze!
Na dole Cię pożegna pięknie jak dziewczyna
Wioska Tęgoborze - Gmina Łososina!

Nawet z poziomu niewielkich pagórków można cieszyć się cudownymi widokami na Jezioro Rożnowskie. Dodatkowego uroku okolicy dodają lasy oraz łąki, a także sady. Gmina Łososina Dolna to obszar bogatej fauny i flory. To istny raj dla wędkarzy i grzybiarzy.

Najwyższe wzniesienie to Góra Jaworz, nazywana również Jawor. Wznosi się ona na wysokości 921 metrów n.p.m. Ale gminę Łososinę Dolną można oglądać z jeszcze wyższego pułapu. Jedną z największych atrakcji Łososiny Dolnej jest Aeroklub Podhalański.

Więcej można przeczytać tutaj: Chcesz latać szybowcem lub samolotem? Aeroklub Podhalański pomaga spełnić marzenia

Na mapie Łososiny Dolnej nie brakuje również zabytków, wartych odwiedzenia. Do najważniejszych należy kościół na Juście. Przy drewnianej świątyni można zobaczyć obelisk upamiętniający Janinę Lewandowską.

Janina Lewandowska była córką generała Józefa Dowbor-Muśnickiego. W kościółku na Juście zawarła związek małżeński. Lewandowska była pilotem szybowcowym i samolotowym. Jako jedyna kobieta-żołnierz została zamordowana w Katyniu.

Warto odwiedzić również kościół w Tabaszowej czy starą świątynię w Łososinie Dolnej. Na terenie gminy znajdziemy trzy pałace. Jeden stoi w Tęgoborzy, drugi – XIX-wieczny pałac – w Łososinie Dolnej. Budynek widoczny na zdjęciu to klasycystyczny dwór w Witowicach Dolnych.

Każdy, kto odwiedza gminę Łososinę Dolną musi koniecznie zobaczyć Most Stacha w Znamirowicach. Kamienna przeprawa została własnoręcznie zbudowana przez jednego z mieszkańców. To unikatowy obiekt na skalę światową.

Most zbudował Jan Stach ze Znamirowic, żyjący w latach 1918 – 2011. Kamienna konstrukcja ma wysokość 13 metrów, szerokość 7,5 metra i długość 20 metrów. Przejadą przez nią obok siebie dwa samochody. Tunel, jaki tworzy most, ma sklepienie kolebkowe i mierzy 3 metry wysokości.

Impulsem do budowy był zwyczajny spór sąsiedzki. Powstanie zapory w Rożnowie oraz jeziora pozbawiło drogi rodzinę Stachów. Korzystali oni z traktu sąsiadów, co spotkało się w późniejszym czasie z ich zdecydowanym oporem. W latach 60-tych Jan jeździł użyczoną drogą na targ do Nowego Sącza, aż do czasu, kiedy sąsiadka zagrodziła drogę, kładąc się na niej na wznak.

Po tym epizodzie, mieszkaniec Znamirowic przeprawiał się z towarem na drugą stronę jeziora za pomocą łódki. Po odmowie urzędników w sprawie budowy mostu, Stach własnoręcznie rozpoczął inwestycję w 1968 roku. Zakończył ją po 3 latach.

Dodatkowo została przez niego zbudowana droga do gospodarstwa. Budowa była nie lada wyczynem, bo oprócz ogromu pracy, gospodarz musiał zmierzyć się z niekorzystnie ukształtowanym terenem, który utrudniał transport materiału budowlanego, dostarczanego za pomocą zwierząt.

Most stoi do dziś dnia. Jest to miejsce, którego nie można ominąć odwiedzając okolicę gminy. Więcej o atrakcjach w okolicy można przeczytać na stronie Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna. ([email protected], fot. CKiP)







Dziękujemy za przesłanie błędu