Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 lutego. Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki
24/11/2019 - 22:15

Tort w kształcie szkoły muzycznej w Krynicy-Zdroju, która skończyła 60 lat!

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Krynicy-Zdroju, będąca filią nowosądeckiej PSM im. Fryderyka Chopina, obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Na uroczystym jubileuszu nie zabrakło czekoladowego tortu w kształcie budynku placówki oraz koncertu nauczycieli, absolwentów i uczniów.

Z tej okazji w krynickiej Pijalni Głównej odbył się (22 listopada) uroczysty koncert absolwentów i uczniów placówki. Wystąpili m.in. prof. Mariola Cieniawa (fortepian), małżeński duet fortepianowy Agnieszka Zahaczewska Książek i Krzysztof Książek, Joachim Drab (skrzypce) i Karol Kieta (akordeon), a także Orkiestra Arte Symfonico pod dyrekcją maestro Mieczysława Smydy.

Po oficjalnych uroczystościach, nauczyciele szkoły, zaproszeni goście, w tym dyrektor PSM I i II st. w Nowym Sączu Józef Witold Buszek oraz absolwenci i uczniowie, spotkali się w budynku placówki. Były wspomnienia i okolicznościowy smaczny tort w kształcie budynku placówki.

PSM I stopnia w Krynicy rozpoczęła działalność w 1959 roku w willi „Szwarcówka”, przy ulicy Kraszewskiego (naprzeciw budynku Urzędu Miasta).

Początkowo zajęcia z rytmiki i umuzykalnienia odbywały się w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Bieruta (obecnie Piłsudskiego) i w Szkole Podstawowej nr. 1, a nawet w mieszkaniach prywatnych. Placówka przetrwała dzięki temu, że było na nią zapotrzebowanie. Uczęszczanie do niej dodawało wtedy prestiżu.

Obecnie szkoła mieści się w zabytkowej willi Kosynier, przy Bulwarach Dietla. Generalny remont budynek przeszedł w latach 1990 – 1993. Placówka jest filią PSM I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Sączu. Od wielu lat kierownikiem jest Mieczysław Smyda, wirtuoz skrzypiec i dyrygent Orkiestry Arte Symfonico.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu