Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
10/07/2021 - 15:15

Trasa na weekend: ta cerkiew rzuca się w oczy. Wiecie gdzie można ją zobaczyć?

W Boguszy (gmina Kamionka Wielka) i okolicach dobrze mogą bawić się zarówno ci turyści, którzy wypoczywają, spacerując i zdobywając szczyty, jak i ci, którzy preferują spokojne zwiedzanie oraz poznawanie tajemnic przodków. W kolejnym odcinku „Trasy na weekend” wybierzemy się do Boguszy i pokażemy, jakich miejsc nie można pominąć.

(SS)

Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź aktualne prognozy pogody dla naszego regionu. Kliknij TUTAJ.

Bogusza to mała miejscowość położona pomiędzy Królową Górną, a Binczarową. Ta wieś jest kolejnym urokliwym punktem na mapie Sądecczyzny, który proponujemy jako nieoczywisty kierunek na weekendowy wyjazd w ramach cyklu „Trasa na weekend”.  Z centrum Nowego Sącza dojedziemy tutaj w niecałe dwadzieścia minut. Bogusza leży na drodze wiodącej z miasta w stronę Florynki i Grybowa. Warto jednak zatrzymać się w tym miejscu i zobaczyć, co ciekawego do pokazania ma Bogusza.

Najbardziej wyróżniającym się obiektem, położonym przy głównej drodze jest oczywiście drewniana cerkiew. To piękny obiekt, który przypomina o Łemkach, zamieszkujących dawniej tereny wsi. Po akcji przesiedleńczej, wnętrze cerkwi zostało dostosowane do wymogów liturgii rzymskokatolickiej, a patronem świątyni został św. Antoni Padewski (wcześniej był to św. Dymitr).

(SS)

Według źródeł, budynek pochodzi z 1858 roku, jest jednak w bardzo dobrym stanie. Parafianie, razem z księdzem Mieczysławem Czekajem zadbali o przywrócenie cerkwi dawnego blasku. Świątynia znalazła się na „Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej”. W gablotce przed wejściem do cerkwi znajduje się numer kontaktowy do proboszcza parafii, który może udostępnić wnętrze budynku do zwiedzenia.

(SS)

W Boguszy zadbano również o inny budynek, który kiedyś należał do kościoła prawosławnego. Teraz wyremontowana świątynia z cegły służy wiernym jako Kościół pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela.

Obydwie opisywane budowle znajdują się przy głównej drodze, w centrum miejscowości. Pomiędzy nimi znajduje się mała siłownia zewnętrzna i ogrodzone boisko sportowe. Będąc w tych okolicach warto przejechać samochodem troszkę dalej i wybrać się na wieżę widokową na szczycie Jaworz. Na ten szczyt można wyjść również od strony Ptaszkowej.

Stalowa wieża zwieńczona jest krzyżem. Platforma widokowa, zawieszona 15 metrów powyżej ziemi pozwala jednak zobaczyć Beskid Niski, piękną panoramę na Grybów, a przy dobrej pogodzie - Tatry. Szlak prowadzący na wieżą od strony Binczarowej i Boguszy jest dość stromym, ale za to najszybszym podejściem. Więcej o wieży można przeczytać tutaj: Wieża widokowa „Jaworze”. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Turyści, którzy zamierzają spędzić w okolicy trochę więcej czasu, w poszukiwaniu dobrego jedzenia mogą zajrzeć za drzwi restauracji Florencja. Restauracja wraz z ogródkiem letnim znajduje się pod adresem Kamionka Wielka 767. Lokal napotkacie po drodze z Florynki do Nowego Sącza. ([email protected], fot. SS)

Materiał promocyjny







Dziękujemy za przesłanie błędu