Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 września. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
17/07/2021 - 17:00

Trasa na weekend: tam, gdzie kończy się droga, zaczyna się raj. Skrudzina, Gaboń

W kolejnym odcinku w ramach cyklu „Trasa na weekend” wyruszamy do Skrudziny i do Gabonia. W tych miejscowościach, przynależących do gminy Stary Sącz, znajdzie się wiele atrakcji dla rodzin w dziećmi, miłośników górskich wędrówek i poszukiwaczy pięknych widoków w ustronnych miejscach. Zobaczcie, jakich miejsc nie można pominąć.

Sopatowiec

Dojazd samochodem z Nowego Sącza do Skrudziny zajmie około 20 minut. Warto jednak omijać centrum Starego Sącza, bo w Mostkach trwa remont drogi. Lepiej jechać obwodnicą Starego Sącza, a potem obwodnicą Podegrodzia, a następnie kierować się na Gołkowice Górne. Jeśli chcemy dojechać do Skrudziny na rozwidleniu dróg obok budowanego kościoła parafialnego i Szkoły Podstawowej, powinniśmy kierować się w lewo. Droga w prawo poprowadzi nas do miejscowości Gaboń i Łazy Brzyńskie.

Aby dotrzeć na jeden z bardziej popularnych szczytów w naszym regionie, powinniśmy kierować się na Skrudzinę i jechać aż do końca drogi. Tam czeka na nas znak „zakaz ruchu w obu kierunkach” i szlaban, poza który nie można wjeżdżać samochodami. Pojazdy można zostawiać na parkingu po lewej stronie, obok wiaty z miejscem na ognisko.

Stąd wyruszamy na Przehybę na nogach. Co ciekawe, to miejsce przynależy do miejscowości Gaboń, a ten obręb wsi nazywany jest Praczką (jest to równocześnie odrębne sołectwo).

Od szlabanu, aż na Przehybę (1173 m. n.p.m.) dzieli nas ponad 6 kilometrów wędrówki. Podejście to jest jednak bardzo przyjemne (poprowadzi nas asfaltowa droga) i bezpieczne. Na szlaku znajdziemy również wiaty, gdzie będziemy mogli chwilę odpocząć. Na szczycie czeka na nas schronisko, przekaźnik i przepiękne widoki na okolice.

Wracając z Przehyby możemy wybrać zupełnie inny szlak i zejść w różnych miejscowościach. Osoby, które chcą urozmaicić sobie wędrówkę – mogą wybrać się na szczyt Przehyby na rowerze. To nie tylko świetny trening, ale również okazja do rozpoczęcia swojej przygody z jazdą rowerem po górach.

Miłośnicy dwóch kółek, którzy wolą pokonywać dalsze dystanse bez dużych podjazdów, ze Skrudziny mogą przejechać na Moszczenicę, a stamtąd do Starego Sącza. Zarówno Skrudzinę, jak i Gaboń warto zwiedzać na rowerze. Nie jeździ tutaj tak dużo samochodów jak przy innych drogach, a zewsząd otaczają nas lasy. Rowerzystom przypominamy jednak o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego i bezpiecznej jeździe.

Jednośladem lub pieszo możemy też wybrać się na Sopatowiec lub Wilkówkę (przysiółki, do których doprowadzą nas znaki).

Te miejsca poleciła nam sołtys Skrudziny, Lidia Szewczyk. Sprawdziliśmy jej rekomendacje i musimy przyznać, że rzeczywiście warto zobaczyć te widoki, mimo że te wzniesienia nie są położone tak wysoko jak sąsiednia Przehyba. Miejsca te są jednak bardziej kameralne, a przez to wyjątkowe. Na co dzień takimi widokami mogą cieszyć się mieszkańcy Gabonia i Skrudziny.

Turyści, którzy chcieliby dłużej pobyć w tym miejscu mogą zatrzymać się w gospodarstwie agroturystycznym Ryvilla (Gaboń 63). Poranek w takiej scenerii to spełnienie marzeń.

Agroturystyka Rywilla

Więcej zdjęć możecie znaleźć na ich Facebooku: Agroturystyka Ryvilla.  Niedaleko znajdziecie też lokalną cukiernię „Rusin” (Gaboń 282). Tam warto wpaść po wyprawie na Przehybę i naładować energię pysznymi ciasteczkami. Szczególnie imponujące są jednak torty robione przez właściciela, ale ich raczej nie polecamy zabierać na wynos do turystycznego plecaka.

Cukiernia Rusin

Znajdź swoją trasę na weekend. Kliknij TUTAJ i zobacz nasze propozycje.

W okolicy nie zbraknie również atrakcji dla dzieci, bo w Skrudzinie znajduje się rodzinny park rozrywki. Na dzieciaki czekają labirynty, gdzie trzeba wykazać się wiedzą i sprytem, zjeżdżalnie, tory przeszkód, ogromne szachy i nożny bilard, mini golf, plac zabaw, tyrolka i dużo piasku.

Na odwiedzenie tego miejsca warto zarezerwować sobie trochę gotówki i wiele godzin, bo nie sposób się tutaj nudzić. (s.siwulska@sadeczanin.info, fot. SS)

Materiał promocyjny

Gdzie kończy się droga, zaczyna się raj. Widoki na szlaku i kameralnie
Przehyba, szlaki rowerowe, rodzinny park rozrywki, a może kameralny widok na okolicę? Wszystko zależy od tego, jak wolicie spędzać wolny czas. Skrudzina i Gaboń to miejscowości, w których warto szukać niepozornych dróg.


Dziękujemy za przesłanie błędu