Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
25/07/2021 - 12:00

Trasa na weekend: Wąwóz Homole nie tylko na wycieczki szkolne. Przekonaj się sam

Wąwóz Homole to zachwycający rezerwat przyrody położony w gminie Szczawnica. Wymieniany jest jako jedna z największych atrakcji Pienin, tuż obok Trzech Koron. Co najważniejsze, można go zobaczyć w niecałą godzinę.

Wąwóz Homole to idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą spędzić wolny czas aktywnie, blisko natury, ale nie lubią długich górskich wędrówek trudnymi szlakami. Żeby zobaczyć to miejsce nie trzeba wstawać o świcie. Tutaj można też zabrać dzieci, bo trasa nie jest zbyt wymagająca.

Kolejna atrakcja „Trasy na weekend” co prawda nie jest położona na Sądecczyźnie, ale całkiem niedaleko, bo w gminie Szczawnica. Miejscowość ta w okresie wakacyjnym przepełniona jest turystami, którzy korzystają tutaj ze ścieżek rowerowych czy spływu Dunajcem. My jednak udajemy się do sąsiedniej miejscowości – Jaworki. Dojazd z Nowego Sącza drogą wojewódzką 969 (w Krościenku nad Dunajcem trzeba odbić na Szczawnicę i przejechać do końca miejscowości główną drogą) zajmie nam około godziny jazdy samochodem.

W Jaworkach trzeba znaleźć miejsce parkingowe. Tuż obok wąwozu znajdziemy kilka placów, gdzie można się zatrzymać. Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne. A przez trasę poprowadzi nas ścieżka i metalowe mostki, które co rusz pozwalają przekroczyć potok, płynący dnem Wąwozu.

Na wyprawę możemy wziąć ze sobą dzieci, ponieważ trasa nie jest zbyt wymagająca. Przejście wąwozu spokojnym tempem powinno zająć około 30 – 40 minut. Po deszczu kamienienie, którymi wyłożona jest ścieżka są bardzo śliskie – wtedy lepiej odpuścić sobie wyprawę z dziećmi. Na początku, mniej więcej w połowie oraz na końcu trasy znajdziemy ławeczki, przy których możemy chwilę odpocząć.

Po wyjściu z Wąwozu możemy ruszyć w dalszą górską wędrówkę, lub wrócić tą samą drogą. My jednak polecamy udać się na pobliską polanę, na której znajdziemy bacówkę i punkty gastronomiczne. Stąd możemy zjechać w dół kolejką linową lub pieszo. Pomijając uchwycone na powyższym zdjęciu chmury burzowe, widoki na góry okalające Szczawnicę są zachwycające. Jeśli właśnie takich wrażeń poszukujecie, będziecie zachwyceni wyprawą do Wąwozu Homole. Znajdź swoją trasę na weekend i ruszaj w podróż po regionie. Kliknij TUTAJ.

Po zjechaniu kolejką linową (lub zejściu pieszo wzdłuż niej) trafiamy w inną część miejscowości Jaworki. Aby trafić znów do wejścia do Wąwozu – trzeba skierować się w lewo. Po drodze miniecie restaurację Bacówka Jaworki.

Tutaj można wpaść na pyszny obiad z jagnięciny i naładować energię po wędrówce.

Jeśli chcecie zostać w okolicach Szczawnicy na dłużej, możecie zatrzymać się w Dziejbie Leśnej.

Tutaj turyści mają do dyspozycji nie tylko pięknie urządzone apartamenty, ale również SPA.

W połączeniu z pięknymi widokami na góry z pewnością będzie to udany wypoczynek. (s.siwulska@sadeczanin.info, fot. SS, Bacówka Jaworki, Dziejba Leśna)

Materiał promocyjnyDziękujemy za przesłanie błędu