Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
20/11/2020 - 14:10

Twój samochód ma ustawione światła? Sprawdź szanse, że zostaniesz ofiarą wypadku

Tylko kilka procent samochodów osobowych ma prawidłowo ustawione światła. Widać to najlepiej poza miastem. Głównie przez to ryzyko spowodowania śmiertelnego wypadku jest nocą 12 razy większe niż w ciągu dnia. W sobotę, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” na stacjach diagnostycznych Sądecczyzny przeprowadzona zostanie bezpłatna kontrola świateł pojazdów.

W okresie jesienno-zimowym często podróżujemy po zmroku. Bardzo ważne jest wówczas odpowiednio ustawienie świateł w samochodzie. W skrajnych warunkach gwarantowany zasięg oświetlenia drogi światłami mijania może wynosić zaledwie 20 metrów. Wówczas bezpieczna prędkość pojazdu to tylko 40-50 km/h! Jest to oczywiście indywidualna cecha każdego samochodu, ale niekoniecznie najdroższe modele mają najlepsze światła.

-  Nie zapominajmy, że dobry zasięg gwarantują tylko światła drogowe. Dlatego na pustej drodze pozamiejskiej trzeba ich używać. Gdy włączasz światła mijania zawsze dostosuj prędkość do indywidualnego zasięgu widoczności - radzi dr inż. Tomasz Targosiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Zwykle w nowych, fabrycznych światłach zasięg jest większy i wynosi od 60 do ponad 100 metrów, ale tylko przy spełnieniu dwóch dodatkowych warunków. Pierwszy to precyzyjne ustawienie świateł, a drugi - poprawnie ustawiony ręczny korektor świateł. - Ustawienie tego korektora to obowiązek kierowcy. Niewłaściwie wyregulowany skutkuje nie tylko niewystarczającym oświetleniem drogi, ale także oślepianiem innych kierowców- przypomina dr Targosiński.

Analizy Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że największy problem z oświetleniem dotyczy samochodów ciężarowych i autobusów, które mają pneumatyczne zawieszenie, nisko zamocowane reflektory i nie są wyposażone ani w ręczny ani w automatyczny korektor ich pochylania. Badania ITS wskazują także, że ok. 30 proc. pojazdów osobowych ma zaledwie akceptowalnie ustawione światła, a tylko kilka procent całkowicie precyzyjnie. Problemy ze światłami potwierdzają statystyki wypadków. Wynika z nich, że na nieoświetlonej drodze poza terenem zabudowanym ryzyko śmiertelnego wypadku z pieszym w nocy jest aż 12 razy większe niż za dnia.

Dlatego w najbliższą sobotę (21 listopada), po raz ostatni w tegorocznej edycji ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, zainicjowanej przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Instytut Transportu Samochodowego, odbędzie się bezpłatna kontrola świateł pojazdów. Prowadzona ona będzie na stacjach diagnostycznych pod Patronatem ITS oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów i Polskim Związku Motorowym oraz pozostałych biorących udział w akcji.

Lista stacji diagnostycznych, na których będzie odbywała się kontrola znajduje się TUTAJ. (MP), fot.: Archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu