Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
28/09/2020 - 18:25

Umowa najmu: czy najemca może pomalować ściany bez zgody właściciela?

Zbliża się październik. Wielu tegorocznych maturzystów za kilka dni rozpocznie studia. Wyjazd poza rodzinne miasto często wiąże się z wynajęciem mieszkania. Jakie elementy powinna zawierać umowa najmu? Jak urządzić mieszkanie, żeby właściciel nie potrącił nam kaucji? Czy można zmienić kolor ścian albo zawiesić nowe półki?

Stronami umowy najmu są wynajmujący (ten, który oddaje rzecz lub pomieszczenie do używania) oraz najemca (ten, który z nich korzysta). Już w chwili zawarcia umowy strony mogą określić czas jej trwania. Należy w tym miejscu zauważyć, że umowa najmu pomieszczenia lub nieruchomości na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy umowę automatycznie uważa się za zawartą na czas nieokreślony, z czym wiążą się różne konsekwencje prawne. Czas trwania umowy ma wpływ między innymi na okres wypowiedzenia. I tak:

  • gdy czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego,
  • gdy czynsz jest płatny w odstępach krótszych niż miesiąc – co do zasady na trzy dni naprzód, z wyjątkiem najmu dziennego, kiedy powinniśmy poinformować wynajmującego o rezygnacji z umowy dzień wcześniej,
  • gdy czynsz jest płatny w odstępach dłuższych niż miesiąc – wówczas umowę najmu wypowiadamy najpóźniej na trzy miesiące naprzód.

Jeśli strony nie określiły na jaki czas zawarły umowę, przysługuje im wypowiedzenie z zachowaniem terminów, które wskazały w umowie, a jeśli tego również nie zapisały, wiążące będą terminy wskazane powyżej.

Zobacz także: Śmieciówka kontra prawdziwy etat. Czy umowy zlecenia naprawdę są takie złe?

Jak postąpić w sytuacji, w której rzecz oddana w najem wymaga napraw? Zasada jest taka, że drobne usterki obciążają najemcę. Natomiast większe remonty albo awarie powinny być zgłoszone wynajmującemu – to na nim spoczywa obowiązek zalezienia rozwiązania i przywrócenia rzeczy do takiego stanu, w jakim najemca będzie mógł z niej korzystać. Jeśli nie mamy pewności, czy umowa zezwala np. na wywiercenie dziury w ścianie i zawieszenie obrazu, przykręcenie półki albo zmianę koloru ścian, warto skonsultować nasz pomysł z właścicielem. To, co dla nas podnosi wartość rzeczy, dla wynajmującego może być nie do zaakceptowania.

Czytaj też: Zachowek po rodzicach - komu się należy? Jak go uzyskać?

Jak wiadomo, najemca za używanie rzeczy powinien płacić czynsz w terminie uzgodnionym przez strony. Co robić, gdy nasz lokator zalega z płatnością? O tym napiszemy wkrótce. ([email protected], fot. Pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu