Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
22/05/2015 - 15:45

W drodze po Wielką Koronę Beskidów. Nowa odznaka PTT

Do chodzenia w góry nie trzeba turystów z PTT motywować, ale wyznaczać nowe cele jak najbardziej. Tak właśnie uczynił Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego na posiedzeniu w dniu 18 stycznia 2014 roku podejmując uchwałę o ustanowieniu odznaki krajoznawczo - turystycznej PTT "Wielka Korona Beskidów".
Aby zdobyć nowa odznakę PTT trzeba wcześniej wejść na najwyższe beskidzkie szczyty czterech krajów: Polski, Słowacji, Czech i Ukrainy, co też jest honorowane odrębnymi odznakami.

W Oddziale "Beskid" Nowy Sącz reakcja była niemal natychmiastowa. Już na przełomie 2013/2014 roku Ewa Ciarach, Lucyna Migacz i Zbigniew Smajdor zdobyli Koronę Beskidów Polskich w ramach akcji "Zdobywamy Zimową Koronę Beskidów z PTT".

W następnych miesiącach uczynili to: Józef Tomanek, Stanisław Pałka, Amelia Król, Dorota Rolka i Jan Liber. Koronę Beskidów Słowackich zdobył już Józef Tomanek i Stanisław Pałka, a kilka osób ma praktycznie na ukończeniu - pozostał im jeszcze Pupov w Górach Kisuckich.

Biorąc pod uwagę położenie geograficzne Nowego Sącza wydawało się, że najtrudniej będzie zdobyć cele górskie na Ukrainie i w Czechach. Na Ukrainę ruszamy w sierpniu, a Korona Beskidów Czeskich już zdobyta! Uczyniliśmy to podczas dwóch trzydniowych wypraw w Beskidy Śląsko - Morawskie w sierpniu 2014 roku i w maju 2015 roku. W roku ubiegłym zdobyliśmy: Łysą Górę, Smrek i Wielki Połom, a w tym roku: Bobek, Wielki Jawornik i Ropicę. Trzynaście osób, które tego dokonały to: Katarzyna Hejmej, Jadwiga Dąbrowska, Jolanta Woźniak, Lucyna Migacz, Monika Skwarczyńska, Marta Treit, Małgorzata Rodak, Ewa Ciarach, Cezary Rodak, Jacek Rodak, Wiesław Ciarach, Krzysztof Hancbach i Zbigniew Smajdor.

Oprócz zdobyczy górskich poznaliśmy też troszkę historii Czech. Byliśmy na zamku w Hukwaldach, w słynnym browarze w Kozłowicach, na Przełęczy Pustewny, w uroczym miasteczku Sztramberk i wielu innych ciekawych miejscach.

Zdobywanie Korony Beskidów to nie jedyne plany Oddziału Beskid na ten rok. Jeszcze w maju proponujemy ciekawe wycieczki: na Tłustą w Wielkiej Fatrze i Praszywą w Niżnych Tatrach. W czerwcu mamy atrakcyjne wyjazdy do Rumuni, w góry Retezat, do Słowackiego Raju i wschód słońca na Wielkim Choczu.

Tradycyjną jajecznicę na Radziejowej będziemy w tym roku smażyć wspólnie z towarzystwem turystycznym "Kamenjak" z Chorwacji, które będzie naszym gościem pod koniec czerwca. W miesiącach wakacyjnych będziemy zdobywać tatrzańskie szczyty, pojedziemy na wyprawę w Pireneje i przeżyjemy górską przygodę na Dachu Ukrainy, gdzie w planie mamy zdobyć Howerlę i Pop Ivana. Na wszystkie wycieczki zapraszamy mieszkańców Nowego Sącza.
(ZS)
fot. autora


Dziękujemy za przesłanie błędu