Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
21/12/2020 - 19:55

W Krynicy bobry nikomu nie szkodzą, bo nader sprytnie ścinają drzewa [ZDJĘCIA]

Bobry do Krynicy-Zdroju przywędrowały najprawdopodobniej z doliny Muszynki. Ich tamę można spotkać na potoku przy drodze na Jaworzynę Krynicką. Zwierzaki rozgościły się tam na dobre, a przy okazji do perfekcji opanowały technikę ścinania drzew.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. PixabayZobacz również: "Smok z Jeziora Rożnowskiego". Piękny drapieżnik, prawda?

Tama bobrów na potoku przy drodze prowadzącej na Jaworzynę Krynicką przykuwa wzrok spacerowiczów. Te wodne ssaki w Krynicy-Zdroju czują się bardzo dobrze i śmiało zaznaczają swoją obecność.

Fot. GP

Jak tłumaczy leśniczy Tomasz Krok, bobry w tym miejscu jak na razie nie przeszkadzają, ale też nie pomagają. Zwierzęta opracowała skuteczny i inteligentny sposób ścinania drzew, ponieważ podgryzane przez nich drzewa nie spadają na pobliską drogę. Bobry żywią się korą, a gałęzie wykorzystują do poprawiania swojej tamy. Krynickie bobry powycinały krzaki obok potoku, kilka olch i wierzb.

Fot. GP

Rodzina bobrów z Krynicy-Zdroju może liczyć około trzech, czterech członków. Bobry pojawiły się na krynickim potoku już przed poprzednią zimą. Jak widać, spodobało im się to urocze miejsce i skonstruowały małą tamę przy mostku. Działalność tych ssaków często jest przyczyną konfliktów na linii przyroda-człowiek. W tym przypadku jednak bobry nie robią dużo szkód, a za to stanowią ciekawą atrakcję i urozmaicają środowisko.

Czytaj również: Kiedy niedźwiedzie zapadają w sen zimowy? Tego mogliście nie wiedzieć [QUIZ]

Zdaniem Tomasza Kroka, leśniczego Jaworzyny, bobry przywędrowały w to miejsce z doliny Muszynki. W okolicach Popradu oraz Muszyny często możemy napotkać ślady tych ssaków. ([email protected], fot. GP, zdjęcie ilustracyjne Pixabay)

Rodzina krynickich bobrów zbudowała swoją tamę. Zobaczcie ich domek




Bobry swoją tamę na potoku przy drodze na Jaworzynę Krynicką zbudowały poprzedniego roku, jeszcze zanim nastała zima. Zwierzęta wyścinały okoliczne krzaki, żeby poprawić konstrukcję tamy. Zdaniem leśniczego, bobry nie robią tutaj dużo szkód, za to urozmaicają środowisko. Zobaczcie domek tych ssaków. Fot. GP.






Dziękujemy za przesłanie błędu