Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
17/08/2018 - 10:45

W Muszynie znaleźć można piękną cerkiew. Warto się tu wybrać

Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Dymitra w Muszynie-Złockiem to obecnie kościół parafialny rzymskokatolicki Narodzenia NMP.

Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Dymitra w Muszynie-Złockiem istniała tu już w końcu XVI w., obecną wzniósł budowniczy Kondracz w latach 1867–1872. Świątynię postawiono na rzucie krzyża, zastosowanym na tym terenie po raz pierwszy i nakryto obcą architekturze tutejszych cerkwi ośmiopolową kopułą na tamburze.

Wnętrze świątyni ma naturalną barwę drewna, w prezbiterium widnieje zachowana polichromia z 1873 r. Cerkiew zdobią m.in.: ikonostas autorstwa A. i M. Bogdańskich z 2. poł. XIX w., dwa ołtarze boczne z XIX w. oraz wiele ciekawych ikon.

Złockie jest położone w Beskidzie Sądeckim, po południowej stronie Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.). Na XVI w. datowana jest lokacja na prawie wołoskiem. Zamieszkiwana do 1947 r. przez Łemków.

Obecnie jest dzielnicą Muszyny, ośrodkiem turystycznym i sanatoryjnym.

Przez Złockie przebiega zielony szlak turystyczny Wincentego Pola z Muszyny do Wysowej oraz szlak żółty, prowadzący z Muszynki przez Złockie, Wojkową, Szczawnik do Żegiestowa.

KK
 

Cerkiew pw. św. Dymitra w Złockiem [ZDJĘCIA]
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce: Złockie


Dziękujemy za przesłanie błędu