Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
09/08/2018 - 12:10

W Uściu Gorlickim można znaleźć tę wyjątkową cerkiew

Cerkiew pw. św. Paraskewi w Uściu Gorlickim pochodzi z 1786 r.

Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Paraskewi w Uściu Gorlickim w 2. poł. XX w. użytkowana była jako kościół rzymskokatolicki, a od 1951 r., po powrocie części Łemków, odprawiano w niej także nabożeństwa greckokatolickie. Jest to cerkiew zachodnio-łemkowska o konstrukcji zrębowej i ścianach pokrytych gontem.

Polichromia figuralno-ornamentalna powstała w 1938 r. W wyposażeniu znajduje się późnobarokowy ikonostas z XVIII w., którego ciekawostką są rzadko spotykane rzeźby na antependiach (poniżej ikony Matki Boskiej - przedstawienie Adama i Ewy,  (poniżej ikony Matki Boskiej - przedstawienie Adama i Ewy, poniżej ikony Chrystusa Nauczającego  proroków).

Uście Gorlickie, do 1949 r. noszące nazwę „Uście Ruskie" (wcześniej: „Uście Wołoskie”) jest siedzibą gminy. Wieś założona została przez rycerską rodzinę Gładyszów na początku XV w. Do 1947 r. Uście było dużą wsią łemkowską. We wsi zlokalizowany jest cmentarz wojenny z czasów I wojny św, wg. projektu Dusana Jurkovica.  Znajdujące się na nim mogiły indywidualne i zbiorowe kryją szczątki 46 żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 13 armii rosyjskiej.

Żółty szlak pieszy z Homola (712 m n.p.m.) wiedzie przez Uście i przysiółek Oderne do schroniska PTTK na Magurze Małastowskiej.

Cerkiew pw. św. Paraskewi w Uściu Gorlickim [ZDJĘCIA]
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce: Uście Gorlickie


Dziękujemy za przesłanie błędu