Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
13/03/2020 - 17:50

Wędkarze bez możliwości rywalizacji, lecz także bez zakazu połowu

Sytuacja epidemiologiczna, na dzień dzisiejszy, tylko w części dotknęła środowisko wędkarskie. Nie mniej jednak, pomimo braku stanowczych środków zapobiegawczych, władze Polskiego Związku Wędkarskiego apelują o odpowiedzialne zachowanie się wędkarskiej braci.

- W związku z zagrożeniem koronawirusem Covid-19 oraz na podstawie oficjalnej rekomendacji Polskiego Rządu oraz Ministerstwa Sportu o "odwołaniu lub przełożeniu na późniejszy termin wszelkich imprez sportowych, zgrupowań reprezentacji i wyjazdów zagranicznych" Główny Kapitanat Sportowy Polskiego Związku Wędkarskiego, w trosce o bezpieczeństwo zawodników, sędziów i organizatorów postanowił odwołać w terminie do końca kwietnia 2020 roku wszelkie zawody wędkarskie wynikające z terminarza imprez krajowych. Jeżeli będzie to możliwe zawody te zostaną rozegrane w późniejszym terminie – informuje Teodor Rudnik, prezes zarządu głównego Polskiego Związku Wędkarskiego.

- Jednocześnie Główny Kapitanat Sportowy rekomenduje w terminie do końca kwietnia 2020 roku o ograniczenie organizacji zawodów wędkarskich realizowanych na swoim terenie przez poszczególne Okręgi Polskiego Związku Wędkarskiego oraz Koła PZW. – dodaje Zbigniew Mośko, wiceprezes zarządu głównego PZW ds. sportu

Zapytaliśmy przedstawiciela okręgu PZW w Nowym Sączu, czy w związku z sytuacją epidemiologiczną na terenie kraju, zebrania sprawozdawczo-wyborcze kół wędkarskich zostaną odwołane oraz czy planowane jest zamknięcie odcinka specjalnego „Dunajec”, obejmującego odcinek od Krościenka do Starego Sącza? Ponadto, czy zarząd okręgu myśli o wprowadzeniu zakazu wędkowania na podległych jej wodach?

Odpowiedzi na powyższe pytanie udzielił nam Łukasz Kipiel, dyrektor biura zarządu okręgu PZW w Nowym Sączu. Czego się dowiedzieliśmy?

- Jeżeli chodzi o noworoczne spotkania, podsumowujące działalność kół z naszego okręgu, w większości z nich takowe odbyły się już na początku roku. Tam, gdzie jeszcze ich członkowie nie zdążyli tego zrobić, na czas kwarantanny zostają one odwołane – informuje Kipiel.

- Z racji, iż na odcinek specjalny „Dunajec”, wprowadzone są limitowane licencje oraz liczba osób która danego dnia może na nim wędkować, nie przewidujemy na dzień dzisiejszy, jego zamknięcia. Gdyby jednak zaszła taka potrzeba i chęć połowy na tym odcinku zgłosiła, np. osoba pochodząca z regionu, państwa, szczególnie zagrożonego koronawirusem lub gdyby sytuacja w naszym regionie pogorszyła się, mamy instrumenty prawne, dzięki którym możemy cofnąć zgodę na wydane już licencje lub nawet zablokować wydawanie nowych – dodaje dyrektor biura.

- Jednocześnie, w kwestii ewentualnego wprowadzenia zakazu połowu ryb na naszych wodach, jesteśmy w kontakcie z zarządem głównym PZW w Warszawie. W tym momencie jednak nie planujemy wprowadzać takich obostrzeń - uspokaja sytuację rozmówca.

Celem ograniczenia kontaktów osobistych, podwyższających ryzyko zachorowań na Covid-19, zarząd okręgu PZW w Nowym Sączu, przypomina o możliwości dokonywania opłat za licencje i zezwolenia, za pomocą systemu elektronicznego.
 

(Karol Trojan) [email protected], fot.: Okręg PZW Nowy SączDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe