Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
24/01/2023 - 12:10

Wilki grasują w gminie Łużna. Były widziane w Bieśniku i Szalowej

Dużo się w ostatnim czasie mówi o wilkach, które grasują w regionie. Ostrzeżenia przed nimi pojawiają się zwłaszcza w powiecie gorlickim. Tym razem były widziane na terenie gminy Łużna. Mieszkańcy muszą zachować zwiększoną czujność. Ataków drapieżników na inne zwierzęta w przeszłości nie brakowało…

Wilki w powiecie gorlickim

Takich wiadomości mamy w ostatnim czasie wiele. Niektórzy spoglądają na nie z dużym niepokojem. W regionie grasują wilki. Niedawno udało się je nagrać za dnia w gminie Rzepiennik Strzyżewski (powiat tarnowski). Kilkukrotnie ostrzegał przed nimi także Urząd Gminy Gorlice., a ostatnio gmina Sękowa. W przeszłości te zwierzęta wielokrotnie atakowały chociażby owce.

Na tym apele o ostrożność się jednak nie kończą. Kolejny wystosowała bowiem gmina Łużna. Sygnałów o tym, ze drapieżniki chodzą po jej terenach nie brakuje. Dotyczy to zwłaszcza miejscowości Bieśnik i Szalowa. Należy się więc odpowiednio pilnować.

Wilki na terenie gminy Łużna

- Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Nawet jeśli zbliżają się do posesji ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliże naszych siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Wilki jednak, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – przestrzega Urząd Gminy Łużna.

Jak się zachować, gdy grasuje wilk?

Wilki zwykle unikają kontaktu z człowiekiem. W przypadku ich napotkania należy odejść. Odstrzał jest zabroniony. Nie należy ich dokarmiać, ani zostawiać na terenie posesji resztek żywności. Najlepiej zabezpieczać też pojemniki na odpady.

Odpowiednio chronione muszą być nasze zwierzęta. Wielokrotnie zdarzało się, że drapieżniki atakowały m.in. psy. W nocy powinny znajdować się w pomieszczeniu lub kojcu, a w lesie prowadzone na smyczy. 

A jak się zachować, kiedy spotkamy się z wilkiem, który podchodzi do nas na bliższą odległość niż 30 metrów. Zwykle do tego nie dochodzi, bo odczuwają do nas naturalny strach. Gmina Łużna przekazuje jednak, co zrobić, kiedy drapieżnik na nas warczy lub zbyt długo się przygląda.

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach i sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Na koniec dodajmy, że wilki są w naszym kraju pod ochroną. Za jego zabicie lub skłusowanie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. ([email protected], fot.: Pexels/ zdjęcie ilustracyjne, źródło: gmina Łużna)







Dziękujemy za przesłanie błędu