Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/05/2021 - 12:55

Wirtualne Muzeum Sądecczyzny. Zdjęcia Mieczysława Cholewy

Nie tak dawno rozpoczęliśmy akcję stworzenia Wirtualnego Muzeum Sądecczyzny. Pierwsi czytelnicy wysłali już do naszej redakcji zdjęcia ze swojego domowego archiwum. Jeśli również posiadacie w swoim domu różnego rodzaju ciekawe pamiątki, którymi chcecie się podzielić, wyślijcie do nas. Dzisiaj prezentujemy zdjęcia wykonane przez Mieczysława Cholewę. I mamy prośbę:

Miesiąc temu zapoczątkowaliśmy akcję stworzenia Wirtualnego Muzeum Sądecczyzny, prezentując książeczkę wojskową Michała Bodzionego z lat 20. XX wieku. Zbiorami ze swojego archiwum podzielił się z redakcją „Sądeczanina” kolejny czytelnik.

- Przesyłam cztery zdjęcia wykonane przez Pana Mieczysława Cholewę. Otrzymałem je z Muzeum Etnograficznego  w Warszawie, które jest w posiadaniu negatywów zdjęć pana Cholewy. Wiele z nich nie ma jednak opisu – pisze do nas Czytelnik.

Mieczysław Cholewa był w dwudziestoleciu międzywojennym fotografem dokumentującym kulturę ludową polskich Karpat. Wykonał kilkaset zdjęć, na których widać ówczesne tradycje i zwyczaje, jak np. sposób ubierania się przez ludzi.

- Pan Cholewa w latach 1941-1942 był nauczycielem w mojej miejscowości - Długołęka-Świerkla. Pani Joanna Bartuszek  z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie chce te zdjęcia wystawić w ramach szerszej wystawy zdjęć Mieczysława Cholewy w  czerwcu. Trzeba jednak uzupełnić je o miejsce i czas ich wykonania. Mogą pochodzić z okolic Łącka, Piwnicznej Zdrój, Podegrodzia i być może z Długołęki-Świerkli – informuje nas czytelnik. Czy możecie pomóc?

Być znacie dokładną historię tych fotografii. Podzielcie się Państwo z nami tym, co o nich wiecie. Pamiątki rodzinne „odkopane” po latach mają wielką wartość i pozwalają nam łatwiej wyobrazić sobie czasy, w których żyli nasi przodkowie. Zwłaszcza, gdy wiemy więcej o zdjęciach. ([email protected], fot.: Archiwum prywatne).







Dziękujemy za przesłanie błędu