Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
21/06/2018 - 22:00

Witamy astronomiczne lato. Przed nami najkrótsza noc w roku!

Upały na Sądecczyźnie i w całej Polsce. Tak dzisiaj, 21 czerwca (czwartek) powitaliśmy astronomiczne lato. Przed nami najkrótsza noc w roku! A od jutra - wymarzone wakacje dla uczniów rozmaitych typów szkół.

Chociaż pełne słońca dni i  wysokie temperatury towarzyszą nam w tym roku od połowy kwietnia, to dopiero dzisiaj (21 czerwca) powitaliśmy astronomiczne lato. Nowa pora roku rozpoczyna się w momencie przesilenia na półkuli północnej. To okres dojrzewania w ogrodach kwiatów,  na polach zbóż, a w sadach - owoców. 

Lato oznacza również wielkie  zmiany w świecie zwierząt. Dzięki obfitości pożywienia młode, które urodziły się wiosną szybko rosną.  W tym okresie można obserwować na drzewach i przewodach elektrycznych przesiadujące chmary szpaków i jaskółek. Te ostatnie  chętnie wiją swoje gniazda wśród ludzkich siedzib. Uwaga, są pod ochroną! Oznacza to, że nie można ich bezkarnie niszczyć!

Lato sprzyja  wypoczynkowi na świeżym powietrzu,  turystyce  oraz wzmożonym podróżom.

Podczas lata pora dzienna jest dłuższa od nocnej. Jednak wraz z kolejną upływającą dobą dnia ubywa. Słońce coraz później wschodzi i góruje coraz niżej nad horyzontem. Tak się będzie działo aż do 23 września, gdy nadejdzie astronomiczna jesień.

(MaK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu