Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
17/11/2021 - 12:40

Woda ze źródełka ma cudowne właściwości i nigdy nie wysycha. Rozwiązanie zagadki

Podczas katastrofalnej suszy to źródełko jako jedyne w okolicy nie wyschło. Już w XIX wieku ocaliło życie mieszkańców i – jak wierzą niektórzy – robi to do tej pory. Tematem kolejnej fotozagadki było cudowne źródełko, które nigdy nie wysycha, a ponoć kilka kropel potrafi podreperować zdrowie. Przeczytajcie, jakie opowieści nadesłali do naszej redakcji Czytelnicy „Sądeczanina”.

Kolejny odcinek fotozagadki ogłosiliśmy tutaj: Cudowne źródełko z Matką Boską. Nowa fotozagadka dla naszych czytelników. Otrzymaliśmy bardzo dużo zgłoszeń przesłanych drogą mailową, za które serdecznie dziękujemy. Większość osób nie miała najmniejszego problemy z rozszyfrowaniem, gdzie znajduje się opisywane źródełko.

Wyjątkowa kapliczka z Matką Boską znajduje się w Czarnym Potoku (gmina Łącko) w przysiółku Nawsie. Niektórzy podkreślają natomiast, że źródełko przynależy jeszcze do miejscowości Olszana (gmina Podegrodzie), wskazuje na to również lokalizacja w Mapach Google. Żeby tam dotrzeć, trzeba skręcić w lewo obok drewnianej świątyni sanktuarium Matki Boskiej Niepokalanej. Przy głównej drodze znajdziemy drogowskazy. Źródełko znajduje się w okolicy przedszkola Sióstr Służebniczek. Dróżkę wyłożoną betonowymi płytami znajdziemy pomiędzy ogrodzeniami sadów.

Na temat cudownych właściwości wody krążą ciekawe legendy. Nasi czytelnicy chętnie dzielili się opowieściami. – Pod koniec XIX w. podczas suszy stulecia było to jedyne źródło wody, które nigdy nie wyschło i ocaliło życie mieszkańców. Pojono w nim nawet bydło – napisał pan Krzysztof. W 1904 roku miejscowi postawili w tym miejscu kapliczkę z figurką Matki Boskiej. Ujęcie wody znajdziemy po jej lewej stronie.

W tym czasie parafii św. Marcina w Czarnym Potoku przewodniczył ks. Zygmunt Miętus. To również on odpowiada za zebranie i uporządkowanie zapisów łask i cudów, które wydarzyły się za przyczyną obrazu Matki Bożej Bolesnej.

- Ludzie nie tylko okoliczni, lecz również przyjezdni wierzą, że ta cudowna woda może wyleczyć z przeróżnych chorób. Obok źródełka płynie rzeka, jednak źródełko nigdy nie było zanieczyszczone przez tę rzekę, ze względu na fakt, że te naturalne wody pochodzą z ujęcia źródła usytuowanego w głębi ziemi – twierdzi z kolei pani Elżbieta. - Dzięki temu woda ta jest zawsze czysta oraz nigdy jej nie brakuje.

Potwierdzać tę teorię może tekst Władysława Ścianka, który znajdziemy w opisie miejscowości Czarny Potok na stronie gminy Łącko. – We wsi znane są, odkryte w przeszłości, nie zagospodarowane źródła wody mineralnej, szczawy chlorkowe sodowej z zawartością jodu i siarki – pisze autor.

Interesującą relację przesłał do nas również pan Tomasz. Jak pisze nasz Czytelnik, właśnie jego dziadek, który walczył z nowotworem, poczuł zaskakujące właściwości wody ze źródełka. Dziadek pana Tomasza usłyszał od lekarza druzgocącą diagnozę – „zostało panu może około trzech miesięcy życia”. Podczas gdy rodzina naszego Czytelnika modliła się o łaskę uzdrowienia, dziadek nacierał się wodą. - Wyszedł z tego i żyje około 7 lat po tej sytuacji – pisze pan Tomasz i dodaje: - Czasem ktoś o czystym sercu może ujrzeć tam białą postać, szczególnie o 6 rano lub około 22. Tak słyszałem.

Czy źródełko w Czarnym Potoku rzeczywiście jest magiczne? Trudno to potwierdzić. Jednak dzięki wszystkim legendom i niesamowitym opowieściom, które krążą o tym miejscu źródełko staje się jeszcze bardziej wyjątkowe. Zdjęcia z tego owianego tajemnicą miejsca znajdziecie poniżej, w galerii zdjęć.

Dziękujemy wszystkim Czytelnikom za udział w zabawie. Redakcyjne upominki trafiają w ręce pani Elżbiety, która najdokładniej i własnymi słowami opisała historię i lokalizację źródełka. Nagrodę można odebrać w siedzibie redakcji „Sądeczanin” w Nowym Sączu na ulicy Barbackiego 57. (s.siwulska@sadeczanin.info, fot. SS)

Owiane tajemnicą cudowne źródełko w Czarnym Potoku
Podczas katastrofalnej suszy to źródełko jako jedyne w okolicy nie wyschło. Już w XIX wieku ocaliło życie mieszkańców i – jak wierzą niektórzy – robi to do tej pory. Tematem kolejnej fotozagadki było cudowne źródełko w Czarnym Potoku (gmina Łącko), które nigdy nie wysycha, a ponoć kilka kropel potrafi podreperować zdrowie. (Fot. SS)


Dziękujemy za przesłanie błędu