Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
26/11/2019 - 23:00

Wojkowa: cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana przechodzi zewnętrzną renowację

Zewnętrzną renowację przechodzi obecnie zabytkowa, drewniana cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana w Wojkowej (gmina Muszyna). Wymieniane jest przede wszystkim zewnętrze pokrycie świątyni. W tym roku, w gminie podobne remonty przeszły cerkwie: pw. św. Jakuba Młodszego w Powroźniku i pw. św. Michała Archanioła (ob. kościół św. Anny) w Żegiestowie.

Trwają prace przy zewnętrznej renowacji cerkwi pw. św. Kosmy i Damiana w Wojkowej. Wymieniane jest pokrycie świątyni, w tym dachu.

Cerkiew wznosi się powyżej zabudowań gospodarskich. Zgodnie z założeniem stosowanym w greckokatolickim budownictwie sakralnym, że świątynia powinna stać wyżej niż domy. Jej powstanie datuje się na 1792 rok Obecnie jest filią parafii rzymskokatolickiej w Powroźniku.

Budynek cerkwi jest trójdzielny, obejmuje prezbiterium, nawę oraz babiniec. Całość pokrywa dach namiotowy, zdobiony trzema baniastymi wieżyczkami ze ślepymi latarniami. Obiekt jest drewniany, szalowany, konstrukcji zrębowej. Jedynie wieża podbita gontem i kryta blachą, jest konstrukcji słupowej.

W cerkwi najcenniejszy jest XVIII-wieczny ikonostas, zwieńczony sceną Pasji. Ściany zdobi nieukończona z powodu wybuchu wojny polichromia figuralna. Obrazy znajdujące się wewnątrz przedstawiają Trójcę św., scenę Zmartwychwstania Chrystusa, scenę Zwiastowania NMP, Świętych Cyryla i Metodego.

Niezwykle cenna jest płaszczenica, z namalowanym wizerunkiem Chrystusa, spoczywającym w grobie. Podczas procesji rezurekcyjnej była uroczyście obnoszona wokół świątyni, a następnie układana na ołtarzu. Pozostawała tam czterdzieści dni aż do Wniebowstąpienia. 

Cenne są  tabernakula z końca XVIII wieku, obraz ludowy Matki Boskiej Bolesnej z dawnej chorągwi, a także berło procesyjne z malowidłami.

Parafię greckokatolicką uposażył w 1595 roku kardynał Jerzy Radziwiłł. Po wysiedleniu ludności łemkowskiej (1945-47) cerkiew stała się kościołem rzymskokatolickim.

(MK) fot. aut. 







Dziękujemy za przesłanie błędu