Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 kwietnia. Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
21/02/2020 - 10:30

Wstydzisz się swojego nazwiska? Możesz je zmienić, to nie takie trudne!

Wydawałoby się, że na niektóre rzeczy nie mamy w życiu wpływu, np. na imię będące wynikiem fantazji rodziców, które otrzymujemy zaraz po narodzinach albo nazwisko, które zawdzięczamy wielu pokoleniom wstecz. Śmieszne, niezrozumiałe, wulgarne… Niektórzy przez lata są obiektem drwin przez to, jak się nazywają. Czy warto się tak zadręczać?

Prawdopodobnie każdy choć raz spotkał się z nazwiskiem, które rozbawiło go do łez. W Polsce nie brakuje osób, których nazwisko wywołuje uśmiech na twarzy. W przypadku niektórych zmiana byłaby nawet wskazana.

Zmiana nazwiska jest możliwa nie tylko przy okazji wyjścia za mąż lub orzeczenia rozwodu. Tę kwestię reguluje ustawa o zmianie imienia i nazwiska. Pisownia nazwisk w języku polskim niejednokrotnie nastręcza wielu trudności. Dlatego możemy zmienić pisownię naszego nazwiska, np. z ,,Rzak” na ,,Żak”, aby nie było zapisywane z błędem.

Ponieważ zmiana niesie za sobą poważne skutki, muszą zaistnieć ku temu ważne powody, np. posiadanie nazwiska nielicującego z godnością człowieka lub ośmieszającego. Zmiana nie jest więc możliwa tylko dlatego, że nazwisko przestało nam się podobać.

Zobacz także: 10 najpopularniejszych nazwisk w Polsce. Sprawdź, czy Twoje jest na liście!

Przy okazji zmiany nazwiska może nam przyjść do głowy pomysł przekształcenia na nazwisko historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki czy działalności politycznej, społecznej albo wojskowej. Taka zmiana jest zakazana, chyba że osoba ubiegająca się posiada przodków o takim nazwisku. Jeśli więc chciałbyś przyjąć nazwisko Matejko albo Curie, prawdopodobnie spotkasz się z odmową.

Wniosek o zmianę nazwiska składa się do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego, wraz z uzasadnieniem. Decyzję w tej kwestii podejmuje kierownik. A co z imieniem? Również możesz je zmienić, dokładnie na tych samych zasadach!

[email protected], fot. pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu