Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
13/09/2019 - 19:20

Wszystko przez Księżyc Żniwiarzy. Ta noc była niesamowita!

Tak jak niezwyczajny był to dzień, piątek trzynastego, tak niezwyczajna była i noc. Dlaczego? Bo Księżyc jawił się w nowej odsłonie. Przed nami Pełnia Żniwiarzy.

Pełnia Żniwiarzy to zjawisko  wyjątkowe, bo Księżyc znajduje się  w większej odległości od Ziemi. Wschodzi równocześnie z zachodem Słońca. Wydaje się mniejszy niż zazwyczaj, ale za to  o wiele mocniej świeci.

Czytaj też Dziś piątek trzynastego. Czego w taki pechowy dzień można się bać

Ta pełnia  jest szczególna, bo wypada w piątek trzynastego, a to zdarza się niezwykle rzadko. Poprzednie takie zjawisko można było zaobserwować  w 2000 roku, a kolejne nastąpi dopiero w 2049 roku.  W Polsce pełnia nastąpi w rzeczywistości dopiero nad ranem, czyli już 14 września.

Skąd właściwie wzięła się nazwa „Pełnia Żniwiarzy”? Wywodzi się jeszcze z kultury starożytnych Egipcjan. Wrześniowa pełnia była oznaką nadchodzącej pory deszczowej, a wyjątkowo jasne światło Księżyca umożliwiało żniwiarzom zbieranie plonów po zmierzchu. Stad też inne nazwy tego wrześniowego zjawiska – czasem mówi się o nim Pełnia Księżyca Plonów czy Kukurydziany Księżyc.

[email protected] fot. R.G
 Dziękujemy za przesłanie błędu