Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
06/02/2013 - 12:22

Wybierz swoją książkę i autora - Fotografie W. Migacza

Trwa Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora” na najlepszą Książkę o Sądecczyźnie i Sądeckiego Autora ogłoszony przez Fundację Sądecką. W kolejnych odcinkach prezentujemy autorów i ich dzieła zgłoszone do konkursu.
Wojciech Migacz z Gostwicy, urodzony w czasach galicyjskich, a zmarły podczas II wojny światowej (1874 - 1944), był człowiekiem wielu talentów, a najważniejsza była umiejętność fotografowania i wywoływania zdjęć, która dawała mu chleb i zapewniła miejsce w historii Sądecczyzny.
Migacz należy do pionierów fotografii na Sądecczyźnie. Samouk. Swoim własnoręcznie skonstruowanym aparatem fotograficznym uwiecznił Sądecczyznę sprzed stu lat.
Największą kolekcję zdjęć światłego chłopa z Gostwicy, absolwenta Cesarsko-Królewskiej Zawodowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem (późniejsza szkoła Kenara) posiada Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Latem zeszłego roku w Miasteczku Galicyjskim odbyła się dwudniowa impreza i otwarcie wystawy pt. "Ożywione kadry - wieś z fotografii Wojciecha Migacza". Dodatkiem był album pod tym samym tytułem, do którego zdjęcia wybrała i wstępem opatrzyła Anna Bomba, główny inwentaryzator sądeckiego muzeum.
"Kolekcja fotografii i negatywów W. Migacza przede wszystkim jest rzetelnym dokumentem obrazującym różne aspekty życia Lachów Sądeckich jak: zabudowa wsi, całoroczny cykl zajęć rolniczych i różne prace w gospodarstwie (np. orka, siew, żniwa, wykopki, budowa chałupy chłopskiej, wyrąb drzew), spotkania towarzyskie i rodzinne (wycieczki, zabawy strażackie, wesela, chrzciny, pogrzeby), zwyczaje i obrzędy doroczne (mp. Boże Narodzenie, Niedziela Palmowa) oraz działalność kulturalna, m.in. Czytelni Krakowskiego Towarzystwa Oświaty Ludowej. W zbiorze dominują fotografie rodzinne i zbiorowe. Odzwierciedlają one wieź rodzinną i bogactwo życia sądeckiej wsi. W. Migacz upamiętnił również udział społeczności w różnych uroczystościach kościelnych, narodowych i w miejscowym teatrzyku" - napisała Anna Bomba. Ksiązka jest podzielona na rozdziały, zawiera ponad setkę zdjęc W. Migacza i liczy z resume po angieslku 160 stron.
Trudno przecenić wartość tych czarno-białych fotografii. Album starannie wydany w drukarni GOLDRUK Wojciecha Golachowskiego (projekt współfinansowany przez UE w ramach MRPO oraz z budżetu Województwa Małopolskiego) trzeba mieć na półce w domu i od czasu do czasu przeglądać, aby wiedzieć, jak żyli, ubierali się i świętowali nasi ojcowie.
Album fotografii Wojciech Migacza, przygotowany do druku przez Annę Bombę i grono współpracowników został zgłoszony do Konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu w dwóch kategoriach: "Książka o Sądecczyźnie" i "Sądecki Autor".

Tu głosuj: FORMULARZ

Więcej o konkursie: Konkurs o Nagrodę im. ks.Kumora. Wskaż ulubioną książkę i autora

(HSZ)







Dziękujemy za przesłanie błędu