Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
07/02/2013 - 14:13

Wybierz swoją książkę i autora - Monografia Łabowej

Trwa Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora na "Książkę o Sądecczyźnie" i "Sądeckiego Autora" ogłoszony przez Fundację Sądecką. W kolejnych odcinkach prezentujemy autorów i ich dzieła zgłoszone do konkursu.
"Ziemia" Łabowska", to monografia gminy Łabowej, wydana w 2008 roku przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Łabowskiej. Solidna rzecz, kompendium wiedzy o jednej z najsłabiej zaludnionych (51 osób/km kw), za to najbardziej zalesionej (72 proc. powierzchni zajmują lasy) i najpiękniejsze gminie w Polsce, rozłożonej w dorzeczu Kamienicy Nawojowskiej, na granicy Beskidu Sądeckiego i Niskiego.
Publikację przygotowali członkowie Towarzystwa pod redakcją Celiny Cempy i Jerzego Chronowskiego. Autorami kolejnych rozdziałów są: Danuta Binko -"Położenie geograficzne i ogólna charakterystyka"; Celina Cempa - "O historii ziemi łabowskiej"; Jolanta Brożek - "Przyroda gminy Łabowa"; Damian Gurba, Jakub Owsianka - "Jaskinie, skały i szlaki turystyczne"; Adam Zaczyk - "Wykorzystanie bogactw naturalnych"; Dorota Rolka, Wiesław Matyjewicz - "Opisy miejscowości" i Stanisław Zaprzelski - "Informacje pożyteczne".
Szczególnie ciekawy jest rozdział o Łemkach, którzy do 1947 roku dominowali na ziemi łabowskiej. Kto na przykład wie, że w 1940 roku, po powstaniu w Łabowej Ukraińskiej Policji Pomocniczej Niemcy wywieźli do Oświęcimia grupę przedstawicieli inteligencji łemkowskiej, w tym 9. z samej Łabowej o orientacji autochtonicznej, rusińskiej? Byli też Łemkowie... banderowcy. W nocy z 27 na 28 czerwca 1946 roku bojówka upowska Modesta Rypeckiego ps. Horysław dokonała pacyfikacji Łabowej, spalono wile budynków, zabito rolnika Józefa Święsa.
Po wysiedleniu Łemków z mapy gminy Łabowa zniknęła wioska Mała Roztoka, inne zostały zasiedlone przybyszami z całej Sądecczyzny i dalszych regionów. Po dawnych mieszkańcach pozostały cerkwie, zamienione na kościoły, a wysoko w górach resztki fundamentów i zdziczałe sady owocowe. Zarastają polany leśne, bo zanikł wypas owiec.
Cenny jest też rozdział o faunie i florze z kolorowymi zdjęciami oraz opis szlakach turystycznych i przyrodniczych przebiegających przez gminę. W końcu połowa gminy położona jest na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego, a 21 proc. w otulinie parku. Każda, z 13 wsi została szczegółowo opisana: Łabowa, Barnowiec, Czaczów, Kamianna, Kotów, Krzyżówka, Łabowiec, Łosie, Maciejowa, Nowa Wieś, Roztoka Wielka, Skłądziste i Uhryń.
Słowem, w tej książce każdy znajdzie coś dla siebie: zadowoli miejscowego, łabowianina w drugim lub trzecim pokoleniu i zaciekawi turystę i gości z Polski.
Książka opatrzona jest bibliografią oraz spisem fotografii, tabel i rysunków. Cennym dodatkiem są mapy miejscowości z 1846 roku. Publikację sfinansowano ze środków Stowarzyszenia Perła Beskidu Sądeckiego oraz Urzędu Gminy Łabowa.
Publikacja została zgłoszono do Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora" w kategorii "Książka o Sądecczyźnie".
(HSZ)

Zagłosuj: FORMULARZ








Dziękujemy za przesłanie błędu