Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
04/06/2013 - 11:36

Wybory z 4 czerwca 1989 roku na Sądecczyźnie

24 lata temu odbyły się pierwsze po wojnie częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu. To było święto demokracji również na Sądecczyźnie.
Z ramienia Komitetu Obywatelskiego "S" w okręgu nowosądeckim mandat posła zdobył Józef Jungiewicz, inżynier i działacz "S" z SZEW, internowany w stanie wojennym.
W okręgu podhalańskim posłami z ramienia KO zostali: Władysław Skalski, działacz "S" z NZPS "Podhale" w Nowym Targu i Stanisław Żurowski, etnograf z Zakopanego.
Mandat senatorski zdobyli: Krzysztof Pawłowski, prezes sądeckiego KiK, dr fizyki z SZEW, i Zofia Kuratowska, prof. nauk medycznych z Warszawy, działacz KOR.
Mandaty poselskie ze strony rządowej obsadzili: Stanisława Popiela z Kamionki Wielkiej (ZSL), Franciszek Rusnarczyk z Mszany Dolnej (PZPR), Mieczysław Brudniak z Gorlic (PZPR), Ryszard Zieliński (UCh-S) prof. Roman Ney z AGH (PZPR).
Kandydatów na miejsca mandatowe z puli zarezerwowanej dla strony społecznej (35 proc.) w naszym okręgu wysunął Komitet Obywatelski Woj. Nowosądeckiego, na którego czele stał Andrzej Szkaradek, szef MKO NSZZ "Solidarność".
Sądeckie prawybory KO (osobne zorganizowano w Nowym Targu) odbyły się w domu parafialnym przy ul. Św. Ducha. Spotkanie z udziałem ponad setki osób (głównie działacze reaktywowanej "S" robotniczej i rolniczej) rozpoczęły się od modlitwy, którą poprowadził ks. Stanisław Lisowski, proboszcz parafii śwe. Małgorzaty.
W kampanie wyborczą zaangażowały się setki wolontariuszy z lokalnych Komitetów Obywatelskich. Panował wielki entuzjazm. Sztab wyborczy mieścił się w mieszkaniu Alicji i Gabriela Derkowskich na os. Milenium w Nowym Sączu.
                                                                                            ***
Wybory z 4 czerwca 1989 r. były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. Frekwencja w pierwszej turze (4 czerwca) była wysoka - ok. 62 proc. Ich wynik był sukcesem Solidarności - 60 proc. wyborców oddało swój głos na kandydatów wystawionych przez Komitet Obywatelski "Solidarność".
Na 161 możliwych mandatów poselskich "S" zdobyła w pierwszej turze 160 miejsc, a także 92 mandaty na 100 miejsc w Senacie. W drugiej turze Komitet Obywatelski "Solidarność" zdobył ostatni wolny mandat sejmowy; w wyborach do Senatu "S" zdobyła w sumie 99 mandatów na 100.
Kadencja Sejmu kontraktowego trwała do jesieni 1991 roku, kiedy odbyły się pierwsze, w pełni demokratyczne wybory. Obóz Solidarności już nie istniał, w wyborach wystartowało wiele partii odwołujących się do dziedzictwa Sierpnia '80.
(HSZ)






Dziękujemy za przesłanie błędu