Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
04/12/2021 - 07:05

Wymyślił państwo w smartfonie. Mychajło Fedorow – innowator w ukraińskim rządzie

Zwiększenie poziomu digitalizacji i cyfryzacji było jedną z głównych obietnic wyborczych prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. Tuż po objęciu stanowiska, Zełeński wziął udział w kijowskim Forum IT, gdzie w trakcie wystąpienia przedstawił swoją wizję „państwa w smartfonie”. A wkrótce po tym – powołał ministerstwo transformacji cyfrowej, które zajmuje się digitalizacją, usługami cyfrowymi oraz zwiększeniem poziomu edukacji cyfrowej obywateli.

Pomysłodawcą tych zmian był jego ówczesny doradca, a od sierpnia 2019 – wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow. Dzisiaj, Fedorow został jedynym przedstawicielem tzw. „nowych twarzy” w ukraińskim rządzie, któremu udało się utrzymać na swoim stanowisku.

Mychajło Fedorow urodził się w 1991 r. i jest przedstawicielem nowego pokolenia polityków. Osobą, która nie tylko dąży do zmian, ale też aktywnie je wprowadza. Będąc studentem socjologii i zarządzania Zaporoskiego Uniwersytetu Narodowego, Fedorow został stypendystą OBWE i zorganizował szereg projektów społecznych na rzecz młodzieży. W 2013 r. Fedorow założył własną agencję SMMSTUDIO, specjalizującą się w reklamie internetowej i kampaniach promocyjnych w serwisach społecznościowych.

W 2018 został dyrektorem operacyjnym platformy edukacyjnej dla przedsiębiorców „Superludzie”. W 2019 Fedorow odpowiadał za promocyjną kampanię internetową Wołodymyra Zełenskiego. Kierowany przez niego zespół z okresu kampanii otrzymał 7 nagród w organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Konsultantów Politycznych (EAPC) konkursie Polaris Awards.

W trakcie swoich wywiadów Fedorow zawsze twierdził że nie ma ambicji politycznych. Jednak już w trakcie pierwszego zjazdu partii „Sługa Ludu”, Fedorow został wybrany do pierwszej dziesiątki listy partyjnej. Z ramienia prezydenckiego ugrupowania uzyskał mandat posła do Rady Najwyższej IX kadencji, który złożył w sierpniu tegoż roku obejmując urzędy wicepremiera oraz ministra transformacji cyfrowej, jednocześnie stając się najmłodszym członkiem rządu w historii niepodległej Ukrainy. Udało się mu pozostać na tych stanowiskach i w utworzonym w marcu 2020 gabinecie Denysa Szmyhala. W 2020 młody wicepremier został umieszczony na liście „30 Under 30” czasopisma „Forbes”, wyróżniającej wpływowe osoby poniżej 30. roku życia ze świata biznesu, nauki, mediów, polityki.

Mychajło Fedorow nie jest typowym politykiem i próbuje usuwać bariery biurokratyczne poprzez wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych. To dzięki niemu Ukraina została pierwszym państwem na świecie, które uznało cyfrowe dowody osobiste. Korzysta z nich ich już ponad 10 mln Ukraińców, używających aplikację Dija (ukr: Działanie). Aplikacja ta łączy bazę dokumentów elektronicznych z serwisem usług publicznych.

Znajdują się tam także takie dokumenty jak paszport zagraniczny, prawo jazdy czy certyfikat szczepienia. Ponadto, przy pomocy Diji można zarejestrować firmę czy zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać zaświadczenie o dochodach lub niekaralności, złożyć wniosek o zaświadczenie o urodzeniu dziecka, zarejestrować i ubezpieczyć samochód, skorzystać z podpisu cyfrowego, a przesiedleńcy wewnętrzni mogą nawet złożyć wniosek o kredyt na mieszkanie. Ze względu na zwiększenie zakażeń COVID-19, w 2021 r. do serwisu wprowadzone zostały również cyfrowe zaświadczenia lekarskie, i lista usług, z których mogą skorzystać obywatele ciągle się rozszerza.

Wprowadzenie tego portalu jest częścią modelu paperless, który umożliwia zastosowanie elektronicznego obiegu dokumentów. Model ten umożliwia nie tylko minimalizacje ryzyka korupcji i zmniejszenie biurokracji w instytucjach państwowych, ale także służy narzędziem, wspierającym biznes, pomagając zachować ciągłość w trakcie pandemii.

Wśród celów, które Fedorow postawił przed sobą obejmując stanowisko ministra jest, m.in., zapewnienie warunków, niezbędnych dla funkcjonowania i rozwoju firm technologicznych oraz zachęcenie do wejścia na ukraiński rynek nowych gigantów światowych, pracujących na rzecz sztucznej inteligencji. Ministerstwu udało się uchwalić koncepcję rozwoju sztucznej inteligencji na następne 10 lat, która otwiera wiele nowych możliwości dla zwiększenia konkurencyjności Ukrainy w branży cyfrowej na arenie międzynarodowej. Zmiany te zachęciły już do założenia przedstawicielstwa w Kijowie firmę Apple.

Ponadto, Fedorow pracuje nad wprowadzeniem projektu Dija.City, która przewiduje stworzenie specjalnego reżimu prawnego dla branży IT. Firmy-rezydenci Dija.City otrzymają możliwość szczególnych warunków zatrudnienia dla swoich pracowników- freelancerów, ułatwiony system podatkowy, gwarancję ochrony IP oraz gwarancję ochrony własności przed bezprawnymi interwencjami policji. Dija.City skupi się na takich branżach jak cyberbezpieczeństwo, robotyka, R&D, cybersport, digital marketing oraz oprogramowanie komputerowe.

Wśród najbliższych planów jest wprowadzenie Military ID – elektronicznego serwisu wsparcia społecznego dla wojskowych, poborowych i rezerwistów. Ponadto, Fedorow wraz z zespołem przygotowuje koncepcję spisu ludności, który odbędzie się w 2023 r.

Mychajło Fedorow jest często nazywany „przewodnikiem pomiędzy światem polityki a innowacjami”. On udowodnił, że młodzi politycy mają swoja wizję przyszłości oraz wiedzą, jak w tej nowej rzeczywistości się odnaleźć. (Krystyna Vlodek, fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu