Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
31/03/2020 - 16:00

Zbliża się proces, a pieniędzy brak... Wypełnij oświadczenie i złóż wniosek

Epidemia koronawirusa dotknęła polskich przedsiębiorców, a to oznacza kłopoty dla pracowników, redukcję etatów, masowe zwolnienia, opóźnienia w płatnościach i niższe wynagrodzenie. Przyszłość i stabilność finansowa wielu gospodarstw domowych stanęła pod znakiem zapytania. Masz przed sobą trudny proces i spore wydatki? Przeczytaj - być może uda ci się ich uniknąć.

Co prawda większość rozpraw i posiedzeń w sądach została odwołana, jednak taki stan rzeczy nie będzie trwał w nieskończoność. Przyjdzie moment, w którym wszystko wróci do normy. A pieniędzy brak...

Postępowania sądowe nie należą do tanich. To, że nie masz środków do życia nie oznacza, że nie masz prawa się bronić! Sprawdź, czy przysługuje ci zwolnienie od kosztów sądowych.

Zwolnienia od kosztów sądowych możesz się domagać, jeśli złożysz w sądzie oświadczenie, z którego będzie wynikało, że nie jesteś w stanie ponieść kosztów bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Taki obowiązek wynika z art. 102 ust. 1 ustawy o koszach sądowych w sprawach cywilnych.

Do wniosku o zwolnienie od kosztów powinieneś załączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Dokument sporządza się według ustalonego wzoru, który można pobrać na stronie internetowej sądu, Ministerstwa Sprawiedliwości lub w Biurze Obsługi Interesanta w budynku sądu.

Zobacz także: Twoja umowa zlecenie prawdopodobnie jest umową o pracę. Nie daj się oszukać

Złożenie wniosku jest wolne od opłat sądowych i może obejmować część lub całość kosztów. W formularzu należy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących twojej sytuacji finansowej. W dużym uproszczeniu: jeśli wydajesz wszystko, co zarabiasz, a na koncie nie masz wysokich oszczędności, powinno się udać.

Wymagane jest między innymi wskazanie miesięcznej wysokości dochodu, przysługujących rent, świadczeń i zasiłków (także 500 +) oraz miesięcznych wydatków (przykładowo: czynsz za mieszkanie, opłaty za prąd, gaz, wodę, śmieci, opał, telefon, internet, telewizję, lekarstwa, paliwo, artykuły spożywcze i higieniczne, czesne za przedszkole, kredyt itp.).

Zobacz także: Porady prawne: chcesz zmienić wysokość alimentów? To proste!

Rubryka „Inne dane, które wnioskodawca uważa za istotne” pozwala na opisanie okoliczności, przez które twoja sytuacja finansowa jest szczególnie niekorzystna. Być może przewlekle chorujesz albo masz na utrzymaniu osobę niepełnosprawną? Niedługo czeka cię skomplikowana rehabilitacja, spodziewasz się dziecka albo twój stuletni dom wymaga nagłego remontu? Sąd weźmie pod uwagę również te kwestie.

Cenna rada: jeśli zamierzasz starać się o zwolnienie od kosztów sądowych, jeszcze dziś zrób porządek w dokumentach i zacznij zbierać paragony. Tylko tak udowodnisz przed sądem swoje wydatki. Mogą okazać się przydatne szybciej niż myślisz.

k.kos@sadeczanin.info, fot. Pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu