Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
19/01/2023 - 07:30

Zielona kometa zbliża się w kierunku Ziemi. Kiedy można ją obserwować.

Ostatni raz była widoczna na niebie ponad 50 tysięcy lat temu. Od kilku dni znowu można ją podziwiać. Niezwykła Zielona Kometa leci w kierunku Ziemi. Najbliżej naszej planety przeleci w nocy z pierwszego na drugi dzień lutego. Do kosmicznego spektaklu szykuje się Astro Cenrum Chełmcu

Kometa; to będzie kosmiczny spektakl

Przelatująca w pobliżu Ziemi kometa to  najbardziej ekscytujący, astrologiczny spektakl. Te niewielkie, złożone z lodu i pyłu,  ciała niebieskie ciągną za sobą długi warkocz, który jaśnieje, gdy te przemykają w pobliżu gorących gwiazd.

Zbliżającą się do naszej planety niezwykłą Zieloną Kometę wypatrzyli w marcu ubiegłego roku  dwaj astronomowie  Frank Masci i Bryce Bolin.  Odkryli ją przy pomocy Zwicky Transient Facility, czyli szerokokątnego astronomicznego przeglądu nieba,  z wykorzystaniem nowej kamery podłączonej do Teleskopu Samuela Oschina,  który znajduję się w Obserwatorium Palomar w Kalifornii. Średnica jego zwierciadła wynosi blisko sto dwadzieścia centymetrów.

czytaj też Wierzyć, nie wierzyć… katastroficzne przepowiednie jasnowidzów na 2023 z antychrystem w tle

Zielona Kometa ostatni raz była widoczna na niebie  ponad  50 tysięcy lat temu

Namierzona niedawno lodowa kula o nazwie C/2022 E3 (ZTF) w momencie odkrycia znajdowała się w pobliżu Jowisza. Z obliczeń naukowców wynika, że ostatni raz do Ziemi zbliżyła się około pięćdziesiąt tysięcy lat temu.

Kometa jest niezwykła. Jej głowa lśni intensywnym zielonym światłem, prawdopodobnie wytwarzanym przez znajdujący się w jej składzie dwuatomowy węgiel. Charakterystyczna smuga i długi ogon sprawiają, że nie da się jej pomylić z żadnym innym obiektem.

czytaj też Cipki zniknęły z gminy. Mieszkańcy w końcu mieli tego dość

Kiedy można obserwować kometę?

Można ją wytropić na niebie północnym przy pomocy lornetki,  późną, bezchmurną nocą. Najbliżej Ziemi przeleci w nocy z pierwszego na drugi dzień lutego. Jej odległość od naszej planety wyniesie wtedy czterdzieści dwa  miliony kilometry.

Dystans jest co prawda gigantyczny,  ale w zupełności wystarczy, by wypatrzyć ją gołym okiem. Astronomowie radzą, żeby wypatrywać zielonej komety parę dni wcześniej. Dlaczego? Bo najbliższy kontakt z Ziemią zbiegnie się w czasie z nadchodzącą pełnią Księżyca, a to oznacza, że jego blask może utrudnić obserwację.

Kiedy najlepiej obserwować kometę?

Za idealną uznaje się noc z dwudziestego pierwszego na dwudziesty drugi  stycznia. Wtedy  Księżyc będzie w nowiu, a kometa wystarczająco blisko Ziemi, żeby móc ją dostrzec gołym okiem. Dobrym czasem do obserwacji będzie też ostatni tydzień stycznia.

Do kosmicznego spektaklu szykuje się Astro Cenrum Chełmcu. – W dniach kiedy kometa będzie w perygeum, czyli najbliżej naszej planety,  chcemy zorganizować nocną obserwację nieba – napisano w mediach społecznościowych.

czytaj też W Nowym Sączu są tym bardzo oburzeni i poruszeni

W której części nieba można zobaczyć kometę?

Do obserwacji konieczne jest bezchmurne, przynajmniej w części, niebo. Zielona Kometa ukaże się na niebie północnym, w pobliżu Gwiazdozbioru Żyrafy. Najlepiej wypatrywać jej późną nocą i tuż przed świtem: od czwartej do szóstej nad ranem.  Jak twierdzą astronomowie,  to jedyna kometa, która w tym roku będzie tak dobrze widoczna z Ziemi. ([email protected]) fot. pixaby, Astro Centrum







Dziękujemy za przesłanie błędu