Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 lutego. Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
17/01/2021 - 18:50

Zimą zwierzęta potrzebują naszej pomocy. Jak o nie zadbać?

Zima jest ciężkim czasem dla zwierząt. Utrudniony dostęp do pożywienia sprawia, że często są one zdane na pomoc z zewnętrz. W jaki sposób należy je wobec tego dokarmiać i o nie dbać? Jest kilka zasad, o których koniecznie należy pamiętać.

Pies na mrozie. Fot. Pixabay

Należy pamiętać, że ta pora roku to dla zwierząt wyjątkowo trudny okres, w którym muszą się zmagać z brakiem pożywienia. Jak temu zaradzić?

Aby pomóc ptakom wielu ludzi decyduje się na budowę karmnika, z którego będą one mogły czerpać pożywienie. Jest to na pewno bardzo dobry sposób na ratowanie tych stworzeń. Oprócz jedzenia pamiętajmy jednak także o zapewnieniu dostępu do wody. Sprawi to, że nasi latający przyjaciele będą mogli posilić się według własnych potrzeb. Jak informuje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (TOW) ważna jest systematyczność i wykorzystywanie do tego celu stałego miejsca.

Zobacz także: Te zwierzęta spotkasz na Sądecczyźnie. Czy znasz je wszystkie? [QUIZ]

Uwagę należy zwrócić także na zwierzęta dzikie, które w zimowych miesiącach również czeka bardzo ciężki los. Przykładowo dla saren, najbardziej odpowiednim pożywieniem jest karma sucha, a więc chociażby siano. Ważne natomiast, aby było w ilości umożliwiającej zjedzenie, gdyż jego przetrzymywanie prowadzi do zepsucia, co może zwierzętom zaszkodzić.

Nie zapominajmy również o wiewiórkach. Tym uroczym stworzeniom podawać można: orzechy (włoskie i laskowe), nasiona słonecznika, ziarna kukurydzy, kasztany, rodzynki, jabłka, marchew, cukinię czy nasiona grabu.

Pamiętajmy także o naszych zwierzętach domowych. Bardzo ważnym jest aby w mroźne, zimowe dni odpowiednio o nie zadbać. Psy powinny mieć ocieploną budę i znajdować się w ruchu, by nie doszło do wychłodzenia organizmu. TOW zwraca uwagę, by podawać im również ocieploną wodę do picia i zapewnić ciepłą karmę 2 razy dziennie.

Zobacz także: Trzymał psy w okropnych warunkach. Nie miały nawet wody [ZDJĘCIA]

Koty wolno bytujące natomiast są naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami i należy zapewnić im wejście do piwnicznych korytarzy. Będzie to bardzo pomocne.

To, czy zwierzęta przetrwają czas zimy zależy w dużej mierze od nas. Pamiętajmy zatem o ich potrzebach i dbajmy o to, aby w tym trudnym okresie niczego im nie brakowało. Na pewno odpowiednio nam się odwdzięczą… (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu