Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
30/11/2019 - 06:55

Zmiany w mandatach. Zamiast wyzerować punkty, zabiorą ci prawko

Jeśli nie opłacisz mandatu, nie wyzerują się punkty. Tak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce egzekwować kary. Resort dąży do zmiany przepisów żeby zdopingować Polaków do opłacania mandatów.

Mandaty przez wielu kierowców nie są traktowane zbyt poważnie, państwo ma problem z egzekwowaniem kar. Z jednej strony jest to kwestia wysokości kar, z drugiej „sprytu” Polaków, którzy czekają na przedawnienie grzywny.

Jak podaje money.pl, w zeszłym roku do Skarbu Państwa nie trafiło z tytułu mandatów aż 757 mln zł. MSWiA chce to zmienić, dlatego przygotowuje modyfikacje w istniejącym kodeksie. Na razie wygląda to tak, że kierowca za wykroczenie dostaje mandat i punkty karne, które się sumują. Niezależnie od tego, czy grzywna została opłacona czy nie, po roku od wykroczenia punkty się kasują. I właśnie to ma się zmienić.

Jeśli kary nie uiścisz, punkty się nie wyzerują. A jak wiemy, jeśli kierowca uskłąda 24 punkty karne, traci prawo jazdy. Zaś jeśli jest młodym kierowcą, czyli takim który uprawnienia do prowadzenia auta ma nie dłużej niż rok -  dokument odbierany jest po zdobyciu 20 punktów.

d.kudyba@sadeczanin.info, fot. archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu