Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
07/04/2021 - 14:15

Znaleźli pierścień św. Kingi? SHES eksploruje Wielki Wygon

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami członkowie Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny przeszukują teren, na którym obecnie trwa budowa połączenia Stefy Aktywności Gospodarczej z DW 969. Ziemia ujawnia kolejne skarby.

O kolejnych sukcesach SHES staramy się Czytelników informować na bieżąco, w końcu dzięki temu wszyscy możemy lepiej poznać historię naszego regionu. Gdy pisaliśmy o ostatnim spektakularnym odkryciu w Starym Sączu – członkowie stowarzyszenia odkryli 220 srebrnych denarów króla Jagiełły z XV wieku – eksploratorzy zapowiadali kolejne poszukiwania.

Tym razem przeczesują teren, na którym trwa budowa nowej drogi na Wielkim Wygonie w Starym Sączu, która ma połączyć SAG z DW 969. Dlaczego akurat tutaj? Bo przed wiekami biegł tędy trakt handlowy i jest szansa na naprawdę ciekawe odkrycia.

Zobacz też: Gorączka srebra w Starym Sączu: znaleźli 220 srebrnych monet. Nie powiedzą gdzie

Jak to wygląda na dziś? – Na razie wychodzi tu bardzo tu bardzo dużo monet i to datowanych już od XVII wieku. Znaleźliśmy też bardzo ciekawy pierścień. Nie jest on co prawda wykonany ze złota tylko z mosiądzu. Wszystkie znaleziska są u archeologa, który prowadzi nadzór nad naszymi pracami i który oczyszcza, identyfikuje, klasyfikuje wszystkie nasze znaleziska – komentuje Stanisław Pustułka.

Co prawda daty powstania pierścienia jeszcze nie ustalono, podobnie jak tego komu mógł służyć, ale członkowie SHES – trochę dla żartu, trochę dla kurażu – ochrzcili go już mianem pierścienia św. Kingi. Więcej na ten temat już niebawem. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: SHES)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020