Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
06/04/2020 - 13:10

Zobaczysz dziecko, jeśli zrobisz test na COVID-19. Zdesperowani rodzice w akcji

Niezależnie od władzy rodzicielskiej, rodzice oraz ich dzieci mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Niestety niektórzy rodzice bardziej niż o dobro dziecka dbają o własne interesy, uzależniając spotkania z małoletnim od wyniku testu na koronawirusa. Czy mają do tego prawo?

”Możesz zobaczyć dziecko pod warunkiem, że przedstawisz negatywny test na obecność koronawirusa” – to coraz częściej wykorzystywany przez skłóconych rodziców sposób, by utrudnić temu drugiemu kontakt z dzieckiem.

Problem jest złożony. Dlaczego? Jeśli praca jednego z rodziców wymaga wyjazdów za granicę albo wiąże się z utrzymywaniem kontaktów z osobami narażonymi na zakażenie, a więc jest pracą w sklepie, szpitalu lub chociażby aptece, rodzic pełniący opiekę nad dzieckiem może mieć uzasadnione obawy o zdrowie swoich bliskich. Czy ma rację? Trudno powiedzieć.

Warunek związany z wykonaniem testu na obecność koronawirusa jest prawie niemożliwy do spełnienia, trudno więc uzależniać od niego spotkania z dziećmi. Takie badania nie są wykonywane na życzenie, a kryteria kwalifikujące do wykonania testu zostały wskazane przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. W dużym uproszczeniu – jeśli nie masz objawów (gorączki, kaszlu, duszności), nie wykonasz testu.

Czytaj też: 5 rzeczy, które znajdą się w wyroku rozwodowym. Czy tego chcesz, czy nie

Chociaż każdą sprawę należy przeanalizować indywidualnie, należy podkreślić, że stan epidemii sam w sobie nie jest wystarczającym powodem, dla którego skonfliktowani rodzice mieliby przestać realizować orzeczenia sądu dotyczące kontaktów z dziećmi.

Czytaj także: Dopóki śmierć nas nie rozłączy. Czy masz szansę na rozwód?

Co robić, gdy problem staje się uciążliwy? Niestety obecnie sądy ograniczyły swoją pracę do rozpoznawania spraw najpilniejszych, a sprawy o kontakty nie są tak traktowane. To oznacza, że na decyzję sądu w tej sprawie zainteresowani mogą czekać nawet kilka miesięcy.

Nawet jeśli relacje rodziców są dalekie od ideału, nie powinny wpływać na kontakty z dziećmi, które w niczym nie zawiniły. Jeśli rzeczywiście mamy uzasadnione obawy o zdrowie naszych pociech, dobrą alternatywą jest kontakt online z drugim rodzicem.

[email protected], fot. Pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu