Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
23/01/2022 - 07:20

Zwierzchnik kościoła grekokatolickiego jednym z najbardziej wpływowych Ukraińców

Kościół, wraz z armią i wolontariuszami przez kilka ostatnich lat znajduje się w czołówce tych, komu najbardziej ufają Ukraińcy. Jak pokazała pandemia koronawirusa, w trakcie sytuacji kryzysowych, wielkie zaufanie przekłada się również na wielki wpływ na społeczeństwo. W 2020 i 2021 r. na listę najbardziej wpływowych Ukraińców trafił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego Światosław (Szewczuk), który bardzo aktywnie działa na rzecz walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Arcybiskup Światosław (Szewczuk) urodził się 5 maja 1970 w Stryju - małym miasteczku, położonym w obwodzie lwowskim. Jego rodzice aktywnie brali udział w życiu prześladowanego wówczas Kościoła, a w domu rodzinnym kapłani greckokatoliccy potajemnie odprawiali nabożeństwa. Poświęcić swoje życie Bogu postanowił nie tylko Światosław, ale również jego młodszy brat Wsiewołod, który obecnie prowadzi duszpasterstwo w Stanach Zjednoczonych.

Wykształcenie przyszły arcybiskup zdobył w Centrum Studiów Filozoficzno-Teologicznym „Don Bosco” w Buenos Aires w Argentynie, a w latach 1992–1994 był alumnem Lwowskiego Seminarium Duchownego UKGK. Od 1994 do 1999 studiował na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Studia zakończył doktoratem (z wyróżnieniem "Summa cum laude") z antropologii teologicznej i podstaw teologii moralnej. Światosław też zna kilka języków obcych – biegle mówi po rosyjsku, angielsku, hiszpańsku, polsku, włosku i grecku. Zna też język starosłowiański.

W latach 1999–2000 Światosław pełnił funkcję rektora, a od 2000–2007 – wicerektora Lwowskiego Seminarium Duchownego im. Świętego Ducha. Od 2001 był również wicerektorem Lwowskiej Akademii Teologicznej (obecnie – Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego). W latach 2002–2005 był osobistym sekretarzem Lubomira kard. Huzara – ówczesnego zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego i dyrektorem Kurii Patriarszej. 14 stycznia 2009 został mianowany przez Benedykta XVI biskupem pomocniczym eparchii Opieki Matki Bożej w Buenos Aires. W 2011 Synod Biskupów wybrał go na arcybiskupa większego kijowsko-halickiego i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Inteligencja i mądrość, w połączeniu ze szlachetnością, skromnością i serdecznością sprawili, że mimo nielicznej liczby wiernych (wyznawcami kościoła grekokatolickiego jest tylko 10 proc. społeczeństwa), Światosław cieszy się wielkim zaufaniem wśród Ukraińców. To jak wielki wpływ arcybiskup ma na społeczeństwo można było szczególnie zauważyć w trakcie pandemii. Światosław uświadamiał rolę kościoła w tym trudnym okresie i aktywnie włączył się w propagowanie postawy obywatelskiej odpowiedzialności, której celem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Światosław nie tylko jako jeden z pierwszych publicznie się zaszczepił, ale także zorganizował punkty szczepień w podlegających mu kościołach. Arcybiskup zachęcał wiernych do uczestnictwa w nabożeństwach poprzez transmisje online i obarczał popularne mity, dotyczące stosunku religii i kościoła do szczepień. Ponadto, aktywnie współpracował z ministerstwem ochrony zdrowia i walczył o jak najszybsze udostępnienie szczepionek. Dbał, aby duchowni również mogli jak najszybciej się zaszczepić, dzięki czemu parlament zakwalifikował księży do grupy pracowników społecznych, którzy mogli się zaszczepić w pierwszej kolejności. Ale najwięcej uwagi poświęcał duszpasterstwu, próbując udzielić szczególnego wsparcia potrzebującym. Zdaniem arcybiskupa, „życie religijne to nie tylko święta i nabożeństwa”, ale również umożliwienie Kościołowi pełnienia jego misji nawet w tak trudnych okolicznościach jak obecne. – Taką możliwość ze względu na ludzi trzeba uszanować w równym stopniu jak dostęp do aptek, zwłaszcza w okresie ścisłej kwarantanny – podkreślał Światosław.

Arcybiskup zwrócił uwagę na to, że w trakcie pandemii coraz więcej osób zaczęło zastanawiać się nad racjonalnymi elementami chrześcijaństwa. Czyli chcieć zrozumieć to, w co wierzą. Odpowiadając na te potrzeby, Światosław zainicjował powstanie programów telewizyjnych i debat na temat religii i jej wpływu na społeczeństwo. Ponadto, z jego inicjatywy powstało kilka projektów, w ramach których ludzie mogli udzielić pomocy najbardziej potrzebującym warstwom społeczeństwa. Dzięki temu, arcybiskup próbował rozładować poczucie dyskomfortu, które ludzie czują z powodu ograniczeń pandemicznych, i które później mogą przekształcić się w destrukcyjne emocje takie jak np. agresja. Ponadto, arcybiskup założył Centrum Zarządzania Kryzysowego i udostępnił wszystkie obiekty, należące do ukraińskiego kościoła grekokatolickiego dla pracowników oddziałów covidowych. Dzięki temu, tysiące lekarzy znaleźli miejsca, w których mogli odbyć izolację na początku pandemii.

Za aktywną postawę i mobilizację w trudnym okresie, Światosław został wyróżniony ważną nagrodą państwową - „Za zasługi”. A wiele Ukraińców obdarzyło go swoim zaufaniem i szacunkiem. (K. Vlodek - ISW, fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu